Blog Josefa Kaliny: Pohádka o bagru a zubaté žábě

Josef Kalina
2. 11. 2018 17:30
Start 41. pokračování Rallye Dakar se blíží. Ale než se závodníci vydají na trať, připomeňme si nyní díky dalšímu blogu legendárního navigátora Josefa Kaliny ročník 2018.
Martin Šoltys na Rallye Dakar 2018.
Martin Šoltys na Rallye Dakar 2018. | Foto: Buggyra

Blog - Rok 2018 v naší zemi plný výročí někdy slavných jindy více než tragických začal i jedním mezinárodním sportovním výročím. Chvíli po novém roce odstartoval z peruánské Limy čtyřicátý dakarský velkozávod.

Už jsem několikrát napsal, že tahle slavná jubilea většinou nedopadla dobře. Desátý Dakar v osmdesátém osmém skončil soudními tahanicemi s řadou mastňáků, kteří si chtěli hrát na dobrodruhy a zaskočilo je poznání, že to dobrodružství opravdu je. V devadesátém osmém nás přepadli v Mali a dost po nás stříleli. Tehdy banditi, dnes islámští bojovníci. Třicátý Dakar byl z předchozího důvodu a dalších rizik už rovnou zrušen.

O to víc mě potěšilo a trochu překvapilo, že ten čtyřicátý se povedl.

"Budete proklínat den svého zrození," vyhrožoval tvůrce trati Marc Coma v Praze na zahajovací tiskovce a mnohým účastníkům se to opravdu splnilo.

Rád bych se pokusil nějak impresionisticky přiblížit čtenářům všechna ta muka, napětí a únavu, ale taky krásu podivných pustých krajin a radost ze závodění v nich. Nejdřív ale, jak to bylo s tím bagrem a co s ním má zubatá žába společného.

Na okraji hořovického vojenského prostoru se rozkládá obec Strašice. Nevím co, ani kdo tam straší, ale rozhodně to není Martin Šoltys, který tam žije a nestraší, nýbrž bagruje. Má firmu "Bagger" (škoda, že ne "Bugger" to už by byl rovnou z Buggyry) a kromě dětiček i ráznou ženu Hedviku, která mu kryje záda. Tolik jsem věděl o Šoltysovi, když mi ho představili.

Víc věděl Martin Kolomý, který se s ním kdysi potýkal na offroadových tratích (zase ti bahňáci) a taky ho nahuškal do dakarského dobrodružství. Bruntálská zubatá žába je docela výmluvná a volání dálek ji jde ze všeho nejlépe. Martin Šoltys opustil buginu, motorku, bagr i sklápěčku a usedl do závodní Tatry Phoenix. A jak k tomu přispěl dědek Kalinů? O tom příště.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bývalý kanonýr Henry bude trénovat v MLS Montreal

Bývalá francouzská fotbalová hvězda Thierry Henry se vrací jako trenér do severoamerické MLS. Mistr světa a Evropy podepsal dvouletou smlouvu s opcí s klubem Montreal Impact.

Dvaačtyřicetiletý Henry ukončil kariéru právě v MLS v dresu New York Red Bulls v roce 2014. Na loňském mistrovství světa byl někdejší kanonýr Arsenalu jako asistent trenéra Belgie, která skončila v Rusku třetí. Loni v říjnu převzal svůj bývalý klub Monako, ale už v lednu byl po pouhých dvou výhrách z 12 ligových zápasech propuštěn.

"Trénovat Montreal Impact je pro mě velká čest. Ligu dobře znám, zažil jsem v ní mnoho krásných momentů," uvedl Henry, jemuž se právě proti Montrealu dařilo ze všech týmů MLS nejvíce - v pěti zápasech mu vstřelil devět gólů.

Další zprávy