Blog Josefa Kaliny: Andělské křídla a ďábelské prokletí v peruánských dunách

Josef Kalina
30. 8. 2018 8:00
Buggyra prodloužila spolupráci s Tatrou při účasti na Rallye Dakar o další dva roky. U této příležitosti se legendární navigátor Josef Kalina ohlíží za dosavadní spoluprací roudnického týmu a kopřivnické značky.
Peru nabídlo účastníků Rallye Dakar duny téměř jako v Africe.
Peru nabídlo účastníků Rallye Dakar duny téměř jako v Africe. | Foto: Phototheque Dakar

Blog - Legenda se vrátila! Všechny nářky nad tím nešťastným rokem 2017 byly zapomenuty. Chile se sice ještě nepodařilo, ale první půlka Dakaru 2018 v Peru předstihla všechny šílené představy dobrodruhů dvacátého prvního století. "Chtěli jste to, tak to máte!" znělo motto pořadatele a staří vlci se dobromyslně usmívali nad kňouráním nováčků.

Projíždělo se něco, co se objektivně vzato projet nedá a ejhle, i to se podaří. Mám pocit, že některá dunová pohoří by před dvaceti lety tvůrcům trati vůbec nepřipadala v úvahu, ale technika se vyvíjí a pocit, že všechno je dneska možné někdy přetlačí i zdravý rozum. Bylo to prostě chvílemi hodně praštěné.

Pro Tatru a Buggyru se závod odehrával ve znamení andělských křídel nad naší posádkou jednoho dědka a dvou nováčků a ve znamení ďábelského prokletí posádky Martina Kolomého. Kolomajz jel, jako obvykle hodně rychle a novopečený navigátor Rosťa Plný z toho měl určitě v hlavě míchaná vejce.

Jenomže míchaná vejce měl v hlavě i Jirka Stross, když jim už ve třetí etapě vypověděla službu řídící jednotka. A to, jak každý dnešní automobilista ví, je největší svinstvo, které ani zručný mechanik nezvládne. Obzvláště jste-li uprostřed jednoho z nejodpornějších dunových polí na světě. Nějak dojeli, ale ta ztráta byla gigantická. Pódiové umístění v háji!

Šoltys a spol. pořád dobrý až do té mé nešťastné Fiambaly. 2010 s Macíkem na skále, 2011 Valtr spojka, 2015 s Valtrem bloudění (moje nejostudnější) a 2018 opět spojka. Všechno kolem té zatracené pouště.

Stejně jsme to nějak dotáhli až do konce, což hlavně pro moji posádku byl úspěch a vlastně splněný cíl. Dneska už Martin Šoltys a Tomáš Šikola můžou disponovat  hromadou zkušeností a nezbývá, než jim popřát ať je pořádně využijí. A Kolomajz se snad už toho ďábla zbaví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy