Blog Josefa Kaliny: Dream team vavříny neposbíral

Josef Kalina
28. 8. 2018 21:47
Buggyra prodloužila spolupráci s Tatrou při účasti na Rallye Dakar o další dva roky. U této příležitosti se legendární navigátor Josef Kalina ohlíží za dosavadní spoluprací roudnického týmu a kopřivnické značky.
Martin Kolomý a Aleš Loprais v barvách Buggyry.
Martin Kolomý a Aleš Loprais v barvách Buggyry. | Foto: Buggyra

Blog - Když je nouze nejvyšší, tak je pomoc nejbližší! Buggyrácký problém lidského nedostatku se vyřešil pomocí potíží druhých.

Potíž číslo jedna měl Aleš Loprais, který pořád nedostavěl svoji kamiono-buggy Tatra Královna a po krátkém jednání přijal místo v našem druhém Phoenixu.

Potíž číslo dvě měl tradiční spolujezdec Martina Prokopa Honza Tománek, jelikož se s Prokopem nějak nepohodnul. V několika málo okamžicích tak vznikla, spolu s Piňosem perfektní druhá posádka a Buggyra se stala, alespoň papírově nejsilnějším manšaftem od dob Karla Lopraise.

K úspěchu chybělo už jenom několik drobností (po hříchu většinou technického rázu) a jeden velký předpoklad: totiž, že soutěž bude dlouhá a obtížná. Pořád ještě platí nepsaný zákon, že čím hůř, tím líp! Tedy pro Tatru. Vždycky jsme spoléhali na to, že šílené podmínky soutěže udolají naše konkurenty technicky, zatím co my, s Tatrou pod zadkem to nějak zvládneme.

Ten hlavní předpoklad se ale nevyplnil. Dakar 2017 od začátku bojoval s nepřízní počasí a jinak docela perfektní organizace se trochu hroutila. Výsledkem byly zrušené etapy, spousty nudných přejezdů a vůbec nevlídná atmosféra v našem týmu.

Aleš často postával s poruchami řízení a Kolomajze zarazila jedna velká potíž s turbem. To by nebylo ještě úplně tragické, kdyby naše posádky měly dost času na vyrovnání ztrát. Jenomže všechno se pořád rušilo a měnilo a ani slavné výsledky ze začátku závodu nám nebyly nic platné.

A co bylo dál? Jenom vítr, há há, jak se praví v jednom popsongu. Nastal čas velkých reorganizací a jako obvykle odchodů a příchodů. V jednom autě zůstal osiřelý Kolomajz, v druhém stejně osiřelý Piňos. Na tenhle ročník je lépe zapomenout, ale je to jako v národním hokejovém týmu. Vždycky, když se sestavil z největších hvězd, stálo to za pendrek. Jenomže těch maratonců v kamionech, kteří to trochu umějí je, co bys na prstech spočítal.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy