Blog Josefa Kaliny: Tak začala pohádka o Tatře a černém pardálovi

Josef Kalina
2. 8. 2018 11:30
Buggyra prodloužila spolupráci s Tatrou při účasti na Rallye Dakar o další dva roky. U této příležitosti se legendární navigátor Josef Kalina ohlíží za dosavadní spoluprací roudnického týmu a kopřivnické značky.
Auta Czech Dakar Teamu před Dakarem 2013
Auta Czech Dakar Teamu před Dakarem 2013 | Foto: ČTK

Blog - Je to tak trochu paradoxní, ale ve spolupráci pardála Buggyry se značkou Tatra měl opět, podobně jako v roce 1985 prsty LIAZ. Bylo to takhle.

Žili byli statní čeští junáci nadšeně objíždějící dokola různá bahniska rodných offroadových tratí s vlastnoručně předělanými tereňáky. Když tu jeden z nich, řečený Velký kocour si usmyslel, že ho to už nebaví, že si koupí náklaďák a pojede do Dakaru po vzoru všech těch Lopraisů.

Tatru nesehnal a tak si koupil z kopřiv starou liazku. Brzy se k němu připojili další bahňáci a vytvořili tým. To je ta liazácká stopa v dějinách. Ti chlapíci se jmenovali Valtr, Spáčil, Žák a taky Kolomý. Po nějakém roce se osamostatnili a jako moravští patrioti se postupně přiklonili ke značce Tatra.

Oporu nalezli, jako v kouzelném dědečkovi (tehdy spíš bratříčkovi) v panu řediteli Smolkovi, kterého tohle šílenství evidentně bavilo. I vzniknul Czech Dakar Team, soupeři posměšně přezdívaný "Čendakár". Jako se dělí buňky živých organizmů, začal se Čendakár dělit a štěpit, až se jako Kraken z hlubin vynořil Bonver Tomáše Vrátného a všechno to schlamstnul. Jediný, kdo z jeho tlamy uniknul, byl bruntálský obr Kolomajz, který se na čas udělal sám pro sebe.

Dělení buňky skončilo a nastal čas spojování. To vyvrcholilo v roce 2013, kdy Vrátný s kocourem Macíkem vytvořili monstr tým Bonver Dakar Project. Tři LIAZy, tři Tatry s hromadou doprovodných náklaďáků - to byl zatím největší kamionový tým všech dob.

Celkem nenápadně se tu objevily dvě novinky, které měly mít na budoucí vývoj našeho závodění zásadní vliv. Součástí týmu Bonver Dakar Project byl i Holanďan Marcel Schoo, kterému ve fabrice postavili první Tatru Phoenix, a Vrátného Tatry (kupodivu i Spáčilova stará liazka) byly osazeny roudnickými motory Gyrtech. Černý pardál Buggyra tak strčil tlapu do maratonského závodění a brzy se měl i zakousnout.

Pokračování příště.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy