Dakarského šampiona uchvátila Tatra, v arabské poušti si věří na první desítku

Radek Vičík Radek Vičík
27. 11. 2020 14:52
Trojnásobný vítěz soutěže Ignacio Casale vymění na lednové Rallye Dakar čtyřkolku za mnohem větší závodní stroj. Za volantem Tatry v barvách Buggyry se vrátí ke svým začátkům, kdy byl navigátorem v kamionu svého otce.

Angažování chilské hvězdy tým s dílnami v Roudnici nad Labem dlouho tajil. Jméno 33letého závodníka vyšlo najevo až během úterního představení Buggyry v Pískovně Ledčice.

Tam se druhá Tatra Phoenix poprvé objevila se startovním číslem 517 určeným pro chilsko-českou posádku Ignacio Casale, Leon Alvaro a Petr Čapka.

Chilan Casale má za sebou pestrou dakarskou minulost. Vedle toho, že se účastnil závodů v kategorii kamionů a je velmi úspěšný čtyřkolkář (o tom svědčí triumfy v letech 2014, 2018 a 2019), na náročné soutěži startoval i na motorce.

"S Ignaciem jsme v kontaktu možná už dobrých pět let. Na Dakaru začínal v roce 2010 jako navigátor posádky svého otce, dojeli tehdy ve druhé desítce. Před deseti lety si řekl, že se jednou k truckům vrátí s tím, že už tenkrát měl slabost pro Tatru," uvedl šéf Buggyry Martin Koloc.

Konečná dohoda se začala rodit letos v lednu během premiérového ročníku slavné rallye v Saúdské Arábii. "Tam jsem začal přemýšlet o tom, že bych se k Buggyře přidal. Nikdy jsem nesnil o tom, že bych se stal členem tak profesionálního týmu, jaký kolem sebe teď vidím," prohlásil první Chilan, který dokázal vyhrát Rallye Dakar.

Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale, Tatra
Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale, Tatra | Foto: Buggyra

Kvůli koronavirové pandemii nebylo moc času na testy přímo s Tatrou. Casale to vyřešil po svém. "Doma mám starší kamion Mercedes, který jsme dali dohromady a každý den jsem se s ním snažil najezdit co nejvíc. Omezené podmínky ale mají všichni," nehledá rodák ze Santiaga žádné výmluvy.

Proti čtyřkolce je kamion skutečné monstrum a je třeba výrazně změnit závodnické návyky: "Rozdíl je samozřejmě ve velikosti. Po úplně prvním řízení Tatry musím říci, že se cítím skvěle a že auto má hodně síly. Navíc na čtyřkolce i motorce si roadbook čtete sám za jízdy. Teď tu mám navigátora, s kterým musím být v neustálém kontaktu."

Jako nováček v nabitém startovním poli kamionů má jeden hlavní cíl: vidět cíl soutěže. Ale jízdu na výdrž neplánuje. "Rád bych se umístil v první desítce," dodal Casale ambiciózní přání.

Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing
 

Právě se děje

před 8 minutami

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada nepovažuje jeho přednostní očkování za porušení právních předpisů

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy