Dakarského šampiona uchvátila Tatra, v arabské poušti si věří na první desítku

Radek Vičík Radek Vičík
27. 11. 2020 14:52
Trojnásobný vítěz soutěže Ignacio Casale vymění na lednové Rallye Dakar čtyřkolku za mnohem větší závodní stroj. Za volantem Tatry v barvách Buggyry se vrátí ke svým začátkům, kdy byl navigátorem v kamionu svého otce.

Angažování chilské hvězdy tým s dílnami v Roudnici nad Labem dlouho tajil. Jméno 33letého závodníka vyšlo najevo až během úterního představení Buggyry v Pískovně Ledčice.

Tam se druhá Tatra Phoenix poprvé objevila se startovním číslem 517 určeným pro chilsko-českou posádku Ignacio Casale, Leon Alvaro a Petr Čapka.

Chilan Casale má za sebou pestrou dakarskou minulost. Vedle toho, že se účastnil závodů v kategorii kamionů a je velmi úspěšný čtyřkolkář (o tom svědčí triumfy v letech 2014, 2018 a 2019), na náročné soutěži startoval i na motorce.

"S Ignaciem jsme v kontaktu možná už dobrých pět let. Na Dakaru začínal v roce 2010 jako navigátor posádky svého otce, dojeli tehdy ve druhé desítce. Před deseti lety si řekl, že se jednou k truckům vrátí s tím, že už tenkrát měl slabost pro Tatru," uvedl šéf Buggyry Martin Koloc.

Konečná dohoda se začala rodit letos v lednu během premiérového ročníku slavné rallye v Saúdské Arábii. "Tam jsem začal přemýšlet o tom, že bych se k Buggyře přidal. Nikdy jsem nesnil o tom, že bych se stal členem tak profesionálního týmu, jaký kolem sebe teď vidím," prohlásil první Chilan, který dokázal vyhrát Rallye Dakar.

Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale, Tatra
Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale, Tatra | Foto: Buggyra

Kvůli koronavirové pandemii nebylo moc času na testy přímo s Tatrou. Casale to vyřešil po svém. "Doma mám starší kamion Mercedes, který jsme dali dohromady a každý den jsem se s ním snažil najezdit co nejvíc. Omezené podmínky ale mají všichni," nehledá rodák ze Santiaga žádné výmluvy.

Proti čtyřkolce je kamion skutečné monstrum a je třeba výrazně změnit závodnické návyky: "Rozdíl je samozřejmě ve velikosti. Po úplně prvním řízení Tatry musím říci, že se cítím skvěle a že auto má hodně síly. Navíc na čtyřkolce i motorce si roadbook čtete sám za jízdy. Teď tu mám navigátora, s kterým musím být v neustálém kontaktu."

Jako nováček v nabitém startovním poli kamionů má jeden hlavní cíl: vidět cíl soutěže. Ale jízdu na výdrž neplánuje. "Rád bych se umístil v první desítce," dodal Casale ambiciózní přání.

Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy