Engel jel na Dakaru hlavou, ale boj o patnáctou příčku si neodpustil

ČTK ČTK
23. 1. 2019 13:30
Rada od otce i legendárního navigátora Josefa Kaliny dovedla českého motocyklistu Milan Engela k životnímu výsledku na Rallye Dakar.
Milan Engel na Rallye Dakar.
Milan Engel na Rallye Dakar. | Foto: Reuters

"Než jsem odjížděl, tak jsem poslouchal lidi kolem, co říkají. Nejvíce svého tátu, který mi říkal: Hlavně posbírej všechny kontrolní body a měj klidnou hlavu. A myslím si, že se to vyplatilo. Hlavně v místech, kde se bloudilo a zmatkovalo," řekl Engel na dnešní tiskové konferenci.

V průběhu rallye mu radil i Kalina, jenž se v různých funkcích zúčastnil již sedmadvacátého ročníku. "Před dnem volna mi řekl, že to není závod na rychlost, ale navigační. Že je to o přemýšlení a taktice. Zapamatoval jsem si to a začal trošku více přemýšlet," podotkl jezdec týmu Moto Racing Group (MRG).

Riskovat se rozhodl jen v poslední etapě, do které nastoupil jako 16. muž průběžného pořadí. Minutu před ním byl ale Polák Adam Tomiczek a s malým odstupem za ním další dvojice motocyklistů. "Rozhodl jsem se hodně riskovat, ale vyplatilo se. Výsledkem je můj životní výsledek i nejlepší výsledek v týmové historii," těšilo Engela.

Rodák z Jablonce nad Nisou se tak vyrovnal i s nepříjemným tlakem. Od čtvrtého dne byl jediným motorkářem týmu, který zůstal na Dakaru. Dobře si zároveň uvědomoval, že manažer Ervín Krajčovič už od něj očekává výraznější výsledek.

"Bylo to těžké. Kdybych nedojel, znamenalo by to pro náš tým neúspěch. Jsem rád, že jsme udržel klidnou hlavu a nezhroutil jsem se," pousmál se Engel, jenž si dobře uvědomuje, že překonat letošní výsledek bude v příštích ročnících v konkurenci továrních jezdců složité. "Druhou polovinu Dakaru jsem říkal, že už další nechci jet. Je jasné, že připravit se na další Dakar a posunout to dále nebude jednoduché. Rozhodně s tím ale nechci skoncovat," podotkl.

Aby se posunul výš, musel by zřejmě riskovat od prvních kilometrů. "A to je složité. S ohledem na techniku, která to nemusí vydržet, i ze zdravotního pohledu," řekl Engel, který chce svou budoucnost i nadále spojovat s týmem MRG. "Je pravda, že tovární týmy jako Sherco nebo Hero po mně koukají, ale já bych tým nechtěl tým měnit. Jsme jediný český (motocyklový) závodní tým, který to myslí vážně s výsledkem. Jsem u MRG už pět let a vytvořili jsme si vzájemnou vazbu," řekl.

Engelovi k úspěchu dopomohla i náročnost závodu a skutečnost, že oproti loňsku v něm klesl počet rychlých úseků, které motocyklisté absolvovali v maximální rychlosti. "Rychlé a dlouhé pisty v Argentině a Bolívii mi moc nevyhovovaly. Letos byl Dakar technický. Jak se zpomalil písky a velkými dunami, tak to bylo lepší. Každopádně to byl nejtěžší Dakar, co jsem kdy jel," přiznal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy