Kolomý vyhrál generálku na Dakar. Šoltys v tuniských dunách pomáhal české motorkářce

rav rav
30. 10. 2018 21:00
Piloti roudnické Buggyry zazářili na tuniské El Chott Rallye. Martin Kolomý ji vyhrál, Martin Šoltys si zasloužil imaginární cenu fair play za pomoc zraněné motocyklové závodnici Gabriele Novotné.
Martin Kolomý v Tatře na El Chott Rallye 2018
Martin Kolomý v Tatře na El Chott Rallye 2018 | Foto: Buggyra

Tunis - Martin Kolomý v Tatře už počtvrté v kariéře ovládl celkové pořadí El Chott Rallye. V tuniských dunách dokázal jezdec týmu Buggyra porazit všechny soupeře včetně pilotů automobilů. Jeho týmový kolega Martin Šoltys generálku  na Rallye Dakar s novu posádkou soutěž nedokončil, když pomáhal zraněnému soupeři.

Kolomý potvrdil svoji formu, byť startoval i ve starším voze Tatra 815 zvaném "Fat Boy". Tým se totiž rozhodl nechat jeho Phoenixe doma v Roudnici, protože případné komplikace by tři týdny před odjezdem strojů na jih Ameriky způsobil zbytečný problém. "Prvořadým cílem nebyl test techniky, ale navigace v dunách a trénink jízdy v písku," vysvětlil  manažer týmu Jan Kalivoda.

Vítěz dvou dakarských etap Kolomý si závod pochvaloval hned od úvodních kilometrů. "Tuniskou rallye mám velmi rád a vždy si tento závod užívám. Jsou tu opravdu nádherný vysoký písečný duny, takže náklony jsou celkem velký. Najeli jsme zde velkou spoustu kilometrů, porazili jsme i auta a motorky, ale zase to nemohu přeceňovat. Přeci jen, Dakar je ještě o level výš," filozofoval bruntálský závodník.

"Technika držela, obě posádky si otestovaly jak komunikaci, tak i náročnost písčitého terénu. Odjíždíme nejen s velmi dobrým pocitem z dobré přípravy na Dakar, ale zároveň jako dvojnásobní vítězové. Vítězství Martina Kolomého v absolutním pořadí považuji za pomyslnou třešinku na dortu. A Martin Šoltys je pro mě vítěz fair play, což je přesně v duchu Rallye Dakar," zhodnotil soutěž šéf Buggyry Kalivoda.

A čím si Šoltys zasloužil taková slova uznání? V předposlední etapě upřednostnil zdraví české motorkářky Gabriely Novotné před závoděním.

"Závod jsme měli celkem dobře rozjetý, bojovali jsme o první trojku. V sedmé etapě jsme se přimotali k nehodě Gábiny Novotné a čekali tam několik desítek minut na doktora. Jelikož jsme jí pak ještě odváželi motorku do depa, tak jsme etapu nedokončili. Nemrzí mě to, ani chvilku jsem neváhal. Zdraví je na prvním místě," uvedl jezdec Tatry Phoenix, který vyměnil na pozici navigátora veterána Josefa Kalinu za Davida Schovánka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy