Kolomý vyhrál generálku na Dakar. Šoltys v tuniských dunách pomáhal české motorkářce

rav rav
30. 10. 2018 21:00
Piloti roudnické Buggyry zazářili na tuniské El Chott Rallye. Martin Kolomý ji vyhrál, Martin Šoltys si zasloužil imaginární cenu fair play za pomoc zraněné motocyklové závodnici Gabriele Novotné.
Martin Kolomý v Tatře na El Chott Rallye 2018
Martin Kolomý v Tatře na El Chott Rallye 2018 | Foto: Buggyra

Tunis - Martin Kolomý v Tatře už počtvrté v kariéře ovládl celkové pořadí El Chott Rallye. V tuniských dunách dokázal jezdec týmu Buggyra porazit všechny soupeře včetně pilotů automobilů. Jeho týmový kolega Martin Šoltys generálku  na Rallye Dakar s novu posádkou soutěž nedokončil, když pomáhal zraněnému soupeři.

Kolomý potvrdil svoji formu, byť startoval i ve starším voze Tatra 815 zvaném "Fat Boy". Tým se totiž rozhodl nechat jeho Phoenixe doma v Roudnici, protože případné komplikace by tři týdny před odjezdem strojů na jih Ameriky způsobil zbytečný problém. "Prvořadým cílem nebyl test techniky, ale navigace v dunách a trénink jízdy v písku," vysvětlil  manažer týmu Jan Kalivoda.

Vítěz dvou dakarských etap Kolomý si závod pochvaloval hned od úvodních kilometrů. "Tuniskou rallye mám velmi rád a vždy si tento závod užívám. Jsou tu opravdu nádherný vysoký písečný duny, takže náklony jsou celkem velký. Najeli jsme zde velkou spoustu kilometrů, porazili jsme i auta a motorky, ale zase to nemohu přeceňovat. Přeci jen, Dakar je ještě o level výš," filozofoval bruntálský závodník.

"Technika držela, obě posádky si otestovaly jak komunikaci, tak i náročnost písčitého terénu. Odjíždíme nejen s velmi dobrým pocitem z dobré přípravy na Dakar, ale zároveň jako dvojnásobní vítězové. Vítězství Martina Kolomého v absolutním pořadí považuji za pomyslnou třešinku na dortu. A Martin Šoltys je pro mě vítěz fair play, což je přesně v duchu Rallye Dakar," zhodnotil soutěž šéf Buggyry Kalivoda.

A čím si Šoltys zasloužil taková slova uznání? V předposlední etapě upřednostnil zdraví české motorkářky Gabriely Novotné před závoděním.

"Závod jsme měli celkem dobře rozjetý, bojovali jsme o první trojku. V sedmé etapě jsme se přimotali k nehodě Gábiny Novotné a čekali tam několik desítek minut na doktora. Jelikož jsme jí pak ještě odváželi motorku do depa, tak jsme etapu nedokončili. Nemrzí mě to, ani chvilku jsem neváhal. Zdraví je na prvním místě," uvedl jezdec Tatry Phoenix, který vyměnil na pozici navigátora veterána Josefa Kalinu za Davida Schovánka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy