Kolomý vyhrál generálku na Dakar. Šoltys v tuniských dunách pomáhal české motorkářce

rav rav
30. 10. 2018 21:00
Piloti roudnické Buggyry zazářili na tuniské El Chott Rallye. Martin Kolomý ji vyhrál, Martin Šoltys si zasloužil imaginární cenu fair play za pomoc zraněné motocyklové závodnici Gabriele Novotné.
Martin Kolomý v Tatře na El Chott Rallye 2018
Martin Kolomý v Tatře na El Chott Rallye 2018 | Foto: Buggyra

Tunis - Martin Kolomý v Tatře už počtvrté v kariéře ovládl celkové pořadí El Chott Rallye. V tuniských dunách dokázal jezdec týmu Buggyra porazit všechny soupeře včetně pilotů automobilů. Jeho týmový kolega Martin Šoltys generálku  na Rallye Dakar s novu posádkou soutěž nedokončil, když pomáhal zraněnému soupeři.

Kolomý potvrdil svoji formu, byť startoval i ve starším voze Tatra 815 zvaném "Fat Boy". Tým se totiž rozhodl nechat jeho Phoenixe doma v Roudnici, protože případné komplikace by tři týdny před odjezdem strojů na jih Ameriky způsobil zbytečný problém. "Prvořadým cílem nebyl test techniky, ale navigace v dunách a trénink jízdy v písku," vysvětlil  manažer týmu Jan Kalivoda.

Vítěz dvou dakarských etap Kolomý si závod pochvaloval hned od úvodních kilometrů. "Tuniskou rallye mám velmi rád a vždy si tento závod užívám. Jsou tu opravdu nádherný vysoký písečný duny, takže náklony jsou celkem velký. Najeli jsme zde velkou spoustu kilometrů, porazili jsme i auta a motorky, ale zase to nemohu přeceňovat. Přeci jen, Dakar je ještě o level výš," filozofoval bruntálský závodník.

"Technika držela, obě posádky si otestovaly jak komunikaci, tak i náročnost písčitého terénu. Odjíždíme nejen s velmi dobrým pocitem z dobré přípravy na Dakar, ale zároveň jako dvojnásobní vítězové. Vítězství Martina Kolomého v absolutním pořadí považuji za pomyslnou třešinku na dortu. A Martin Šoltys je pro mě vítěz fair play, což je přesně v duchu Rallye Dakar," zhodnotil soutěž šéf Buggyry Kalivoda.

A čím si Šoltys zasloužil taková slova uznání? V předposlední etapě upřednostnil zdraví české motorkářky Gabriely Novotné před závoděním.

"Závod jsme měli celkem dobře rozjetý, bojovali jsme o první trojku. V sedmé etapě jsme se přimotali k nehodě Gábiny Novotné a čekali tam několik desítek minut na doktora. Jelikož jsme jí pak ještě odváželi motorku do depa, tak jsme etapu nedokončili. Nemrzí mě to, ani chvilku jsem neváhal. Zdraví je na prvním místě," uvedl jezdec Tatry Phoenix, který vyměnil na pozici navigátora veterána Josefa Kalinu za Davida Schovánka.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy