Prokop skončil na Dakaru mezi auty dvanáctý, Macík v kamionech pátý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 17. 1. 2020 9:52
Rallye Dakar finišovala poslední etapou. Délka měřeného úseku byla kvůli výstavbě plynovodu nakonec z původních 244 kilometrů zkrácena na 166 km. Cíl soutěže byl v novém zábavním centru Kiddíja nedaleko Rijádu.

Martin Prokop skončil v hodnocení automobilů celkově dvanáctý. Od top 10 ho dělilo necelých 15 minut, za jedenáctým Jérome Pélichetem zaostal o pouhé dvě a půl minuty. Hned za českým jezdcem se umístil dvojnásobný mistr světa formule 1  Fernando Alonso, jenž na soutěži debutoval. Prokop byl v závěrečné etapě byl klasifikován jako jedenáctý.

Miroslav Zapletal obsadil konečnou 16. pozici, Tomáš Ouředníček 36. a Boris Vaculík pětapadesátou.

Dakar potřetí v kariéře vyhrál Carlos Sainz. Po VW a Peugeotu si letos pro triumf mezi jezdci automobilů dojel v Mini. Španělský veterán o šest minut porazil obhájce Násira Attíja za volantem Toyoty. Třetí skončil Stéphane Peterhansel s dalším Mini.

Tato značka panovala mezi roky 2012 až 2015, ale v letošním ročníku je to poprvé, co na nejvyšší stupínek vyjel speciál Mini John Cooper Works Buggy.

Úspěšná česká etapa

Čeští piloti kamionů se v závěrečném dějství Rallye Dakar neztratili. Martin Macík v Ivecu skončil čtvrtý, Aleš Loprais s Pragou šestý a Martin Šoltys v Tatře devátý.

V konečném účtování znovu vládl Kamaz, druhé vítězství v kariéře slavil Andrej Karginov. Ruská značka vyhrál počtvrté za sebou a celkově pošestnácté od roku 2000. Její dominanci podtrhuje fakt, že v první čtveřici má hned tři auta. mezi ně se vklínil pouze třetí Sjarhej Vjazovič v MAZu.

Za vozy z postsovětských republik se nejlépe umístil celkově pátý Macík. Loprais byl klasifikován na sedmé příčce, Šoltys skončil jedenáctý.

Dvojitý americký triumf

Ricky Brabec uhájil vedení v kategorii motocyklů a triumf slavil jako první závodník z USA. Díky Američanovi na Hondě skončilo po 18 ročnících dakarské panování značky KTM. Rakouská továrna nevyhrála poprvé od roku 2001, Honda na slavné rallye zvítězila naposledy roku 1989.

Druhý byl se ztrátou 16:26 minuty Pablo Quintanilla z Chile na Husqvarně, třetí příčka patří obhájci triumfu Toby Pricemu v sedle KTM.

Martin Michek byl v etapě čtrnáctý a celkově hodnocen na 23. pozici. O tři místa za ním dokončil letošní Dakar Milan Engel. Petru Vlčkovi patří 38. příčka, Janu Brabcovi 54. místo, Jan Veselý je klasifikován jako devětasedmdesátý.

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma si splnil svůj cíl být v top 10, když v cíli obsadil devátou pozici. Potřetí opanoval celou soutěž Ignacio Casale z Chile.

"Je to krásný umístění. Je super, že jsem to dotáhl. Ráno jsem měl trochu trému, aby se ještě něco nestalo. Pak když jsem ale dojel, tak jsem měl neskutečnou radost. Je to pro mě splněný sen, že jsem skončil do desátého místa. Jsem v takové euforii, že ani necítím únavu," řekl šťastný Zdeněk Tůma z týmu Barth Racing.

Veterán Josef Macháček při svém návratu na Dakar obsadil 27. pozici v kategorii bugin SSV. Letošní americký úspěch podtrhl výhrou v této kategorii Casey Currie, který stejně jako český jezdec pilotoval stroj značky Can-Am.