Macík se na Dakaru drží suverénních Rusů a Bělorusů. Alonso se proměnil v mechanika

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 6. 1. 2020 21:20
Rallye Dakar v pondělí pokračovala druhou etapou z Al Wajhu do Neomu. Účastníci absolvovali 393 kilometrů, z toho 367 v rámci rychlostní zkoušky. V dobrém na ně nebude vzpomínat dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso, který u Toyoty téměř urazil kolo. Uvnitř článku najdete z jejich opravy krátké video.

Martin Macík mladší skončil čtvrtý v etapě číslo dvě letošního Dakaru, v níž dostali jezdci itinerář pouhých 15 minut před startem rychlostní zkoušky (motorkáři o deset minut dříve). Český pilot v Ivecu se jako jediný dokázal vypořádat s přesilou vozů Kamaz a MAZ, které jinak opanovaly výsledkovou listinu.

"Jede se nám výborně. Měli jsme jen jeden navigační výlet navíc, když jsme se vraceli pro bod, o kterém jsme si původně mysleli, že ho máme. Dneska se dost prášilo, za jednou z bugin jsme vjeli do díry a šli jsme do vzduchu. Byla to levá, pravá, horní, dolní, ale dopadli jsme dobře, auto to vydrželo a jelo se dál. Ke konci jsme ještě udělali nejrychlejší výměnu pneumatiky, jakou v závodě pamatujeme," liboval si Macík.

Aleš Loprais s Pragou byl klasifikován sedmý, Martin Šoltys v Tatře (na videu) čtrnáctý. Oba dva se udrželi v celkové top 10.

České posádky dvou kamionů na dakarské rallye se musely vypořádat s nástrahami druhé etapy. | Video: Big Shock Racing, Buggyra Brand

"Dost jsme ztratili navigací. Dva zásadní waypointy jsme v obou případech hledali skoro deset minut. Třikrát jsme museli zastavit, protože se auto přepínalo do nouzového režimu. Museli jsme restartovat systém, ale tam jsme nechali jen nějaké tři minuty," vysvětlil Loprais hlavní příčinu pětadvacetiminutového odstupu od lídra dne.

Tím byl v pondělí Sjarhej Vjazovič v běloruském MAZ s motorem Gyrtech od roudnické Buggyry. Ten také v celkovém pořadí přeskočil trio ruských pilotů Kamazu. Za nimi se drží na páté příčce Macík. Za lídrem zaostává o 14 minut.

Martin Prokop obsadil po třech defektech a problémech s navigací 14. místo,a v celkovém pořadí zůstal dvanáctý. Od lídra rallye ho nyní dělí půl hodiny. Dvacátý byl klasifikován Miroslav Zapletal.

Martin Prokop po druhé etapě:

O vedení přišel Litevec Vaidotas Žala s Mini, jehož v čele výsledkové listiny vystřídal další pilot této značky, Oriol Terranova z Argentiny. Před svým týmovým kolegou Carlosem Sainzem seniorem má Argentinec náskok 4 minuty a 43 vteřin. Etapové vavříny ovšem patří Ginielu de Villiersovi z Jižní Afriky v Toyotě.

Dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso v další Toyotě se po slibném začátku po 160 km měřeného úseku zastavil kvůli nárazu auta do kamenu. Oprava poškozeného levého předního kola a jeho zavěšení ovšem stála Španěla dvě a půl hodiny.

Populární pilot nedokázal vůz opravit ani s pomocí navigátora Marca Comy a musel počkat na pomoc od posádky týmového kamionu. To v celkovém součtu znamenalo ztrátu dvě a půl hodiny a propad v pořadí na 48. místo těsně před Tomáše Ouředníčka. Boris Vaculík je celkově třicátý.

Z českých motocyklistů si v druhé etapě vedl nejlépe Milan Engel, který si 24. místem polepšil na celkovou 24. pozici. Těsně za top 30 se stále drží Martin Michek a Jan Brabec.

"Dneska jsem to objel na jedné noze. Trať byla samá skála. Netlačím na sebe, výsledek po předešlých zdravotních nepříjemnostech neřeším. I proto se mi jede dobře," připomněl Brabec své loňské zranění. Cíle v Neomu už dosáhl i Roman Krejčí, Petr Vlček a Jan Veselý.

Také v jedné stopě se měnil lídr. Obhájce prvenství Toby Price skončil v pondělí až patnáctý. Nevystřídal ho držitel nejlepšího času dne Ross Branch z Botswany, nýbrž jiný jezdec na KTM - Brit Sam Sunderland.

Smůla postihla čtyřkolkáře Tomáše Kubienu, který jen pár kilometrů po startu musel opravovat svůj stroj Ibos, podle informací z týmu Orion - Moto Racing Group šlo o závadu na kabeláži benzínové pumpy. To znamenalo v cíli ztrátu téměř čtyři a půl hodiny  Jeho krajan Zdeněk Tůma si jako osmý v denním hodnocení proti první etapě polepšil.

"Ze začátku jsem měl problém s odvzdušněním nádrže, který se mi sice podařilo vyřešit, ale bohužel jsem nabral ztrátu. Nebylo pak lehké předjet všechny zpátky, musel jsem se prodírat obrovským prachem. Kousek před cílem jsem se čtyřkolkou spadl na bok, když jsem zajel do fešfešového kopce. Trochu se pochroumala maska, jinak se naštěstí nic nestalo," uvedl jezdec týmu Barth Racing.

Po martyriu v první etapě se Josef Macháček v kategorii SSV vrátil do hry 29. místem v etapě číslo dvě. "Dnešní den jsme si užívali, i když bylo na trati mnoho kamenů. Bylo to hodně africký, a to se mi líbí. Pochválit musím také Vlastíka (Tošenovského), který krásně navigoval. Díky vysoké startovní pozici jsme nemohli dnes dobře zajet, ale musíme se tím prokousat dopředu," uvedl 62letý pilot Buggyry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy