Prokop na Dakaru stíhal Alonsa, Engela stála jízda na ráfku dlouhé minuty

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 1. 2020 17:29
Zdroj foto: MRGCzech Zdroj foto: MRGCzech
Rallye Dakar ve středu pokračovala čtvrtou etapou, vedoucí z Neomu do Al-Úly. Účastníky čekalo 672 kilometrů, z toho 453 v rámci rychlostní zkoušky. Největší porci smůlu si v ní vybral motocyklista Milan Engel, který musel jet padesát kilometrů na ráfku.
Jezdec Moto Racing Group Milan Engel ztratil možnost dojet dakarskou rallye na dobré pozici. Ve čtvrté etapě musel sundat gumu zadního kola. | Video: Moto Racing Group
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Jan Brabec, KTM | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: divák s vodní dýmkou | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Robert Szustkowski, Tatra | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: diváci zdraví Juana Manuela Maňu v Toyotě | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Stéphane Peterhansel, Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Andrej Karginov, Kamaz | Foto: ASO

V zatím nejdelší etapě programu prvního Dakaru na Blízkém východě se Martin Prokop umístil na čtrnáctém místě minutu a půl za Fernandem Alonsem. To mu stačilo k tomu, aby si v průběžném hodnocení Dakaru udržel devátou příčku.

"Nebylo to špatné. Neudělali jsme žádnou větší chybu, jenom jsme měnili jedno kolo. Na to, že na erzetu vysypali snad všechny kameny z celého světa, bylo jedno píchlé kolo dobrý výkon. Jsme rádi, že jsme to přeskákali," uvedl Prokop v cíli.

Martin Prokop po 4. etapě:

V čele je nadále Carlos Sainz senior v Mini. Loňský vítěz Násir Al Attíja na něj sice ve středu získal cenný čas, ale za španělským veteránem dál zaostává o tři minuty. Český pilot za volantem Fordu ztrácí na španělského veterána necelých 70 minut.

V hodnocení kamionů dlouhá rychlostní zkouška vyšla nejlépe Aleši Lopraisovi, jenž byl sedmý, Martin Macík mladší obsadil desátou pozici. Martin Šoltys s Tatrou skončil třináctý. V celkovém pořadí si Macík v Ivecu udržel čtvrté místo, Loprais s Pragou se posunul za něj na pátou pozici a Šoltys je devátý.

"Na začátku to jelo krásně. Pak najednou… Představte si, že lezete s kamionem po skalách. No, odnesly to postupně dvě pneumatiky. A vezeme si jenom dvě  náhradní. Až do cíle jsme se báli. Naštěstí jsme v pořádku dojeli. Dobrá zpráva je, že Karel už má zpět svůj výkon," hodnotil náročnou etapu Macík.

V celkovém pořadí skončilo kralování běloruského MAZU, na první příčku poskočil středeční vítěz Andrej Karginov v Kamazu. Dosavadní lídr, Bělorus Sjarhej Vjazovič, rázem zaostává o skoro 11 minut.

Českým motocyklistům vládl nováček Martin Michek, jenž skončil v etapě 19. a v celkovém pořadí se už blíží top 20. Ta se naopak velmi vzdálila Milanu Engelovi. Závodník týmu Orion - Moto Racing Group nabral v závěru měřené speciálky ztrátu přes 95 minut a skončil v ní až v sedmé desítce. Celkově se propadl na 34. místo.

"Kolem 50 kilometrů jel pouze na ráfku, než se dostal do cíle speciálky a následné servisní zóny, kde na něj čekal tým a mohli jsme kolo vyměnit," uvedl Engelův tým na svém facebookovém profilu.

Ústup z pozic potkal i Jana Brabce, který dostal k času 41 minut penalizace. "Nefungoval mi speedocup ani azimut, protože vypadl konektor. Hledal jsem body přes oči a nejelo se mi dneska dobře," vysvětlil jezdec týmu Big Shock Racing.

Jeho jmenovec, Američan Ricky Brabec na Hondě, zůstává lídrem výsledkové listiny. Od týmového kolegy Kevina Benavidese z Argentiny ho dělí 2:30 minuty. Pro vítězství si ve středu po pětiminutovém trestu Brita Sama Sunderlanda (KTM) dojel další jezdec v sedle stroje japonské značky, průběžně třetí Chilan Jose Ignacio Cornejo Florimo.

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma se i přes středeční dvanáctou pozici posunul v kategorii hodně poznamenané technickými problémy a tresty na deváté místo průběžně. "Dneska nás bude čekat výměna motoru. Už mu moc nevěřím, vyhazuje chladící vodu i olej a ty zvuky jsou dost zvláštní, takže už je myslím připravený na výměnu," uvedl jezdec týmu Barth Racing.

Jako poslední z českých zástupců do bivaku dorazil Josef Macháček. Ten sice ve své buggy v závěrečné stovce kilometrů nabral podobě jako většina soupeřů ztrátu, přesto se v pořadí kategorie SSV posunul na 33. pozici.

Cestou ještě pomáhal motorkáři, a veterána zase čekala jízda za tmy. "Dnes to byl masakr. Mnoho aut je z důvodu defektů stále na trati. My taky měnili dvě roztržené gumy a modlili se, abychom dojeli. Nakonec jsme zastavili u jednoho motorkáře. Volali jsme mu helikoptéru, ale ty už nebyly ve vzduchu. Strávili jsme u něj dost času a etapu museli dojet za tmy, což bylo další peklo," uvedl v cíli jezdec speciálu Can-Am Buggyra MK50 XRS.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy