Prokop na Dakaru stíhal Alonsa, Engela stála jízda na ráfku dlouhé minuty

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 1. 2020 17:29
Rallye Dakar ve středu pokračovala čtvrtou etapou, vedoucí z Neomu do Al-Úly. Účastníky čekalo 672 kilometrů, z toho 453 v rámci rychlostní zkoušky. Největší porci smůlu si v ní vybral motocyklista Milan Engel, který musel jet padesát kilometrů na ráfku.
Jezdec Moto Racing Group Milan Engel ztratil možnost dojet dakarskou rallye na dobré pozici. Ve čtvrté etapě musel sundat gumu zadního kola. | Video: Moto Racing Group
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Jan Brabec, KTM | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: divák s vodní dýmkou | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Robert Szustkowski, Tatra | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: diváci zdraví Juana Manuela Maňu v Toyotě | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Stéphane Peterhansel, Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Andrej Karginov, Kamaz | Foto: ASO

V zatím nejdelší etapě programu prvního Dakaru na Blízkém východě se Martin Prokop umístil na čtrnáctém místě minutu a půl za Fernandem Alonsem. To mu stačilo k tomu, aby si v průběžném hodnocení Dakaru udržel devátou příčku.

"Nebylo to špatné. Neudělali jsme žádnou větší chybu, jenom jsme měnili jedno kolo. Na to, že na erzetu vysypali snad všechny kameny z celého světa, bylo jedno píchlé kolo dobrý výkon. Jsme rádi, že jsme to přeskákali," uvedl Prokop v cíli.

Martin Prokop po 4. etapě:

V čele je nadále Carlos Sainz senior v Mini. Loňský vítěz Násir Al Attíja na něj sice ve středu získal cenný čas, ale za španělským veteránem dál zaostává o tři minuty. Český pilot za volantem Fordu ztrácí na španělského veterána necelých 70 minut.

V hodnocení kamionů dlouhá rychlostní zkouška vyšla nejlépe Aleši Lopraisovi, jenž byl sedmý, Martin Macík mladší obsadil desátou pozici. Martin Šoltys s Tatrou skončil třináctý. V celkovém pořadí si Macík v Ivecu udržel čtvrté místo, Loprais s Pragou se posunul za něj na pátou pozici a Šoltys je devátý.

"Na začátku to jelo krásně. Pak najednou… Představte si, že lezete s kamionem po skalách. No, odnesly to postupně dvě pneumatiky. A vezeme si jenom dvě  náhradní. Až do cíle jsme se báli. Naštěstí jsme v pořádku dojeli. Dobrá zpráva je, že Karel už má zpět svůj výkon," hodnotil náročnou etapu Macík.

V celkovém pořadí skončilo kralování běloruského MAZU, na první příčku poskočil středeční vítěz Andrej Karginov v Kamazu. Dosavadní lídr, Bělorus Sjarhej Vjazovič, rázem zaostává o skoro 11 minut.

Českým motocyklistům vládl nováček Martin Michek, jenž skončil v etapě 19. a v celkovém pořadí se už blíží top 20. Ta se naopak velmi vzdálila Milanu Engelovi. Závodník týmu Orion - Moto Racing Group nabral v závěru měřené speciálky ztrátu přes 95 minut a skončil v ní až v sedmé desítce. Celkově se propadl na 34. místo.

"Kolem 50 kilometrů jel pouze na ráfku, než se dostal do cíle speciálky a následné servisní zóny, kde na něj čekal tým a mohli jsme kolo vyměnit," uvedl Engelův tým na svém facebookovém profilu.

Ústup z pozic potkal i Jana Brabce, který dostal k času 41 minut penalizace. "Nefungoval mi speedocup ani azimut, protože vypadl konektor. Hledal jsem body přes oči a nejelo se mi dneska dobře," vysvětlil jezdec týmu Big Shock Racing.

Jeho jmenovec, Američan Ricky Brabec na Hondě, zůstává lídrem výsledkové listiny. Od týmového kolegy Kevina Benavidese z Argentiny ho dělí 2:30 minuty. Pro vítězství si ve středu po pětiminutovém trestu Brita Sama Sunderlanda (KTM) dojel další jezdec v sedle stroje japonské značky, průběžně třetí Chilan Jose Ignacio Cornejo Florimo.

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma se i přes středeční dvanáctou pozici posunul v kategorii hodně poznamenané technickými problémy a tresty na deváté místo průběžně. "Dneska nás bude čekat výměna motoru. Už mu moc nevěřím, vyhazuje chladící vodu i olej a ty zvuky jsou dost zvláštní, takže už je myslím připravený na výměnu," uvedl jezdec týmu Barth Racing.

Jako poslední z českých zástupců do bivaku dorazil Josef Macháček. Ten sice ve své buggy v závěrečné stovce kilometrů nabral podobě jako většina soupeřů ztrátu, přesto se v pořadí kategorie SSV posunul na 33. pozici.

Cestou ještě pomáhal motorkáři, a veterána zase čekala jízda za tmy. "Dnes to byl masakr. Mnoho aut je z důvodu defektů stále na trati. My taky měnili dvě roztržené gumy a modlili se, abychom dojeli. Nakonec jsme zastavili u jednoho motorkáře. Volali jsme mu helikoptéru, ale ty už nebyly ve vzduchu. Strávili jsme u něj dost času a etapu museli dojet za tmy, což bylo další peklo," uvedl v cíli jezdec speciálu Can-Am Buggyra MK50 XRS.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

Česká republika se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a mezi 180 sledovanými zeměmi a územími je na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení vývoje v Česku, protože i na loňském indexu si ČR oproti roku 2019 pohoršila, a to o šest míst. Nejférověji si ve světě podle TI loni vedlo Dánsko a Nový Zéland, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

OSN ostře zkritizovala evropské země, že nezákonně vytlačují uprchlíky od svých hranic

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svých hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovým postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy