Smůla, bouračky a občas radost. Z Čechů se na Dakaru vešli do top 10 jen Tůma a Macík

Smůla, bouračky a občas radost. Z Čechů se na Dakaru vešli do top 10 jen Tůma a Macík
Martin Michek - KTM (Orion-Moto Racing Group) - 36. v kategorii motocyklů. Třikrát byl v nejlepší etapové desítce, a přesto málem nedojel. Vedle technické pomoci kolegy z týmu Engela ho v předposlední etapě doslova zachránili Ekvádorci otec a syn Pugové, kteří mu z jedné ze svých motorek darovali kolo.
David Pabiška - KTM (Jantar Team) - nedokončil v kategorii motocyklů. Dakarský veterán měl smůlu. V nejdelší čtvrté etapě spadl, přičemž si zlomil klíční kost a žebro.
Martin Macík mladší, František Tomášek, David Švdanda - Iveco (Big Shock! Racing) - 7. v kategorii kamionů. Macík se stal druhým a posledním českým pilotem, který byl letos na Dakaru ve své kategorii v první desítce konečného pořadí. Sedlčanský jezdec mohl být výše, ale jeho zásadní potíže přišly ve čtvrté etapě.
Josef Macháček - Can-Am (Buggyra ZM Racing) - 25. v kategorii lehkých prototypů. Obhájce loňského prvenství se dlouho řídil osvědčenou strategií. Nejel nijak extrémně rychle, ale využíval chyb soupeřů a postupně se propracoval až na sedmé místo. Jenže v předposlední etapě došlo k vážné technické závadě a nabraná ztráta znamenala zákonitý propad do třetí desítky výsledkové listiny.
Foto: ASO/DPPI
Radek Vičík Radek Vičík
16. 1. 2022 18:00
44. ročník Rallye Dakar je minulostí. České účastníky letos trápila smůla a řada technických problémů. Podívejte se, jak si vedli.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy