Viděl umírat bratra. To vás změní, říká Alonsův parťák. Kvůli Dakaru prodal i továrnu

9. 1. 2020 8:31
Bernhard ten Brinke patří ke kvartetu jezdců továrního týmu Toyota na letošním Dakaru. Zkušený Nizozemec v mládí přišel o bratra, ale nikdy ne o naději a chuť rvát se se životem. Bratrova smrt mě změnila, říká Alonsův parťák. Kvůli Dakaru prodal i továrnu.
Bernhard ten Brinke v Toyotě na trati Rallye Dakar.
Bernhard ten Brinke v Toyotě na trati Rallye Dakar. | Foto: Reuters

K tragédii došlo při výletní plavbě v Nizozemsku, když se Ten Brinkeho bratr před zraky téměř celé rodiny utopil. "Něco takového vás změní," přiznává závodník, jenž i po letech při vzpomínce stěží zadržuje slzy a jehož mottem je: "Věřím, že neúspěchy člověka mnohé naučí!"

42letý Nizozemec prohlásil, že nejslavnější dálková rallye je pro něj jako droga. "Jet Rallye Dakar je moje vášeň. Stejně jako vyhrávat. Je to závislost," říká jezdec týmu Toyota Gazoo Racing, v jehož barvách se potkává také s dvojnásobným mistrem světa formule 1 Fernandem Alonsem.

Jako perfekcionista se Ten Brinke nerad smiřuje s neúspěchy. Loni druhý rok po sobě skončil na Dakaru ze slibné pozice v předposlední etapě. "Když za sebou obrazně i skutečně zabouchnete dveře, přepadnou vás různé silné emoce," vzpomíná.

Chvíle smutku a zmaru si už nechce zopakovat. Proto, aby měl volné ruce, už nechtěl vést několik byznysů najednou. Prodal firmu na výrobu kuchyňských linek, kterou založil jeho otec, úspěšný podnikatel. Soustředil se na provoz dřevozpracující fabriky, který kromě jiného vyrábí okenní rámy a parapety.

"Do všeho, co dělám, jdu naplno. To, že jsem prodal kuchyňský byznys, mi dalo víc času na přípravu na rallye. Vím, že mám nejlepší auto, podporu továrny a skvělého navigátora. Cítím, že mám potenciál byt v top 5 a možná i v první trojce," věří rodák z nizozemsko-německého pohraničí, který se aktuálně v Saúdské Arábii drží na osmém místě v hodnocení automobilů.

Na Dakar se letos vydal už posedmé, z toho potřetí má na navigátorském sedadle zkušeného Belgičana Toma Colsoula."Když řekne, že pojedeme na plný plyn, tak na to šlápnu. Když řekne, že za půl kilometru je horizont, prostě  ho přeletíme. Musím mu věřit," věří svému spolujezdci. 

Bernhard Ten Brinke - životní příběh pilota Rallye Dakar | Video: Toyota Česká
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy