Souboj kamionů, rychlý novic i utopený Shrek. Příprava na Dakar pokračovala v Polsku

rav rav
7. 9. 2020 19:00
Soutěž Baja Poland byla další prověrkou českých účastníků před lednovou Rallye Dakar. Polsko nabídlo blátivé etapy plné pastí.

Hned tři kamiony, které se vydaly na rychlostní testy v okolí Štětína, byly sestrojené na základě vývoje Martina Macíka staršího v sedlčanských dílnách.

Pro vítězství si v Ivecu s manuální převodovkou dojel Jaroslav Valtr. Druhý byl v téměř identickém voze, ovšem s automatem, Martin Macík mladší. S nástrahami tratě se popral i nováček Dan Stiblík v pronajatém Liazu, který na své první dálkové rallye získal spoustu cenných zkušeností.

"Užili jsme si to, ale člověk musel být hodně opatrný. Jezdili jsme tu úzkou lesní cestou a stromy byly kolem trati hodně blízko. Kamion si na vodě jel, kam chtěl, byl jak sáňky. Museli jste ho mít pořádně pod kontrolou," popsal polské boje pilot týmu Big Shock Racing Macík.

Dobrý pocit ze závodění mu nevzala ani sedmiminutová penalizace za brzký vjezd do jedné ze zón v servisu. Možná i proto v neděli trochu víc šlápl na plyn, až svého Frantu zahrabal v rašeliništi. Po krátkém boji musel zasáhnout bagr pořadatelů a český vůz vysvobodit.

"Kamion před námi ještě těsně stihl tu bažinu projet, ale my už jsme tam zůstali viset. Ztratili jsme asi 20 minut.V další etapě byla trať tak rozmočená a nesjízdná, že jsme rašeliniště museli úplně objet. Liazku už do zmiňovaného úseku organizátoři vůbec nepustili," vysvětlil navigátor František Tomášek.

Martin Prokop měl ve svém Fordu ambice v boji o celkové vítězství. Jenže v sobotu v jednom z brodů doslova utopil motor svého Shreka a šance na úspěch byly ty tam. Jihlavský jezdec se ale nevzdal, neděli pojal hlavně jako trénink a skončil celkově osmý.

Soutěže se zúčastnilo také trio jezdců týmu Orion - Moto Racing Group. Nováček Jakub Hroneš dojel v celkovém pořadí na druhém místě. Z vítězství se radoval domácí Maciej Giemza.

Libor Podmol se společně s Milanem Engelem rozhodli ze soutěže odstoupit. V sobotu bylo totiž na trati velké množství vody a mohlo dojít k poškození techniky nebo zranění.

"Kuba je hotový závodník, má velké zkušenosti s endurem. Ale takový úspěch jsem nečekal, mám z toho radost," prohlásil šéf týmu Ervín Krajčovič.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Minsk v neděli čeká další protest proti Lukašenkovi, v sobotu policie zadržela 430 lidí

Běloruská metropole se připravuje na další velkou protivládní demonstraci, která má začít ve 13:00. Předchozí neděle se na protestech vždy sešlo kolem 100 000 lidí. Portál Nexta Life pohrozil postupným zveřejňováním jmen policistů, bude-li pokračovat násilí vůči lidem.

Běloruská policie v sobotu zadržela 430 lidí, kteří se v Minsku zúčastnili opozičního pochodu žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom běloruská média s odvoláním na údaje, které zveřejnilo ministerstvo vnitra.

V zemi se přitom podle úřadu konalo celkem 14 akcí na podporu Lukašenka, na které přišlo dohromady 5600 lidí. Naproti tomu "celkový počet účastníků 11 protestních akcí podle něj nepřesáhl 900". V Minsku se prý pochodu žen zúčastnilo kolem 500 osob. Agentury AFP a Reuters přitom informovaly, že jen tohoto protestu v metropoli se zúčastnilo asi 2000 žen. 

před 1 hodinou

Do Nejvyššího soudu příští týden nominuji ženu, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do amerického Nejvyššího soudu hodlá příští týden nominovat ženu. Informovala o tom agentura Reuters. Trumpova náhrada za zesnulou liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou by mohla dát konzervativcům v devítičlenném tribunálu významnou převahu. Nominaci musí schválit Senát, kde nyní mají většinu Trumpovi republikáni.

"Příští týden představím kandidátku. Bude to žena," řekl Trump svým stoupencům ve Fayetteville v Severní Karolíně. "Myslím, že by to měla být žena, protože skutečně mám mnohem raději ženy než muže," dodal. Jeho stoupenci mezitím skandovali: "Obsaďte to místo". Dříve Trump jako dvě možné kandidátky zmínil konzervativní soudkyně Amy Coneyovou Barrettovou a Barbaru Lagoaovou.

Ginsburgová ve věku 87 let v pátek podlehla rakovině. Soudkyní Nejvyššího soudu byla přes 27 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v průmyslové hale v Bílovicích způsobil milionovou škodu

Noční požár v průmyslové hale v Bílovicích na Uherskohradišťsku způsobil škodu zhruba za milion korun. Vyjíždělo k němu sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, nikdo neutrpěl zranění. Řekl to mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Příčina vzniku požáru zatím není známá.

Zprávu o požáru budovy v průmyslovém areálu přijali hasiči dnes krátce po 02:00. Záhy po příjezdu se jim podařilo oheň dostat pod kontrolu. "Pomocí přetlakové ventilace byly následně zasažené prostory odvětrány a za využití výškové techniky byla provedena kontrola střešní konstrukce objektu," uvedl mluvčí.

Likvidace požáru zabrala zasahujícím jednotkám zhruba hodinu a půl. "Předběžná škoda, která bude dále upřesňována, byla vyčíslena na jeden milion korun," uvedl Řezníček. Včasným zásahem hasičů se podle něj podařilo uchránit majetek v hodnotě až pěti milionů korun. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy