Dakar skončil fraškou, Loprais celkově šestý

Sport Sport
Aktualizováno 18. 1. 2014 19:31
O vítězi letošní Rallye Dakar v kategorii osobních vozů nerozhodli jezdci na trati, ale vedení týmu Mini v zákulisí. Vedoucí muž Peterhansel zaparkoval 24 km před koncem soutěže, vyhrál tak Roma.
Nani Roma (vlevo) vyhrál díky týmové režii Mini. Druhý Stéphane Peterhasel (vpravo), mu přepustil zpět první místo. Mezi nimi stojí celkově třetí Katařan Attíja.
Nani Roma (vlevo) vyhrál díky týmové režii Mini. Druhý Stéphane Peterhasel (vpravo), mu přepustil zpět první místo. Mezi nimi stojí celkově třetí Katařan Attíja. | Foto: Reuters

Valparaiso - O vítězi letošní Rallye Dakar v kategorii osobních vozů nerozhodli jezdci na trati, ale vedení týmu Mini v zákulisí.

Vedoucí muž, devítinásobný vítěz Stéphane Peterhansel, dnes zaparkoval 24 km před koncem soutěže, vyhrál tak Nani Roma, jenž právě před deseti lety vyhrál Dakar na motocyklu. Ten stal po Péterhanselovi a Didieru Auriolovi třetím mužem historie, který vyhrál Dakar na dvou i čtyřech kolech.

Vítězství v etapě na zlepšení nestačilo

Nejlepším českým účastníkem se stal Aleš Loprais s Tatrou, který dnes vyhrál. Ani tento trumf ale nic nezměnil v tom, že celkově obsadil šestou příčku. Pro vítězství si dojel Rus Andrej Karginov v Kamazu, který měl před Lopraisem náskok více než pět hodin.

Do cíle dorazily ještě tři další tuzemské posádky. Vladimír Vildman skončil celkově třináctý, Tomáš Vrátný sedmnáctý a Jan Tománek osmnáctý.

Španěl Roma vedl téměř po celou soutěž, Peterhansel pak zabral a téměř svého týmového kolegu dohnal. Pak ovšem vedení týmu rozhodlo, že jezdci nemají riskovat a nařídilo jim přestat ve vzájemném soupeření.

Vítězství pro kamaráda, rozhodl o něm tým

V pátek měl ale Roma defekt a Peterhansel se tak dostal do 26vteřinového vedení. Dnes jel ale velmi pomalu, takže se brzy propadl zpět na druhé místo. 26 kilometrů před cílem Rallye Dakar dokonce zaparkoval.

"Musíme se na to dívat z té lepší stránky, auto jelo skvěle a řízení jsme si užil. Ale z konečného výsledku jsem frustrován. Třetí věc, kterou chci říct, je to, že Nani (Roma) je můj kamarád a jsme rád, že je šťaszný,. Byl to jeho sen, který snil dlouhých deset let," řekl Peterhansel po závěrečné etapě.

Do cíle dojel v triumfální trojici s Romou a celkově třetím Násilem Attíjou.

"Bylo to strašně těžké, hlavně druhý týden s dlouhými a náročnými etapami, ale splnil se mi sen. Tohle vítězství věnuji Henrimu (Magnemu)," připomněl Roma svého bývalého spolujezdce, který se před osmi lety stal obětí společné havárie na Marocké rallye.

Pro letošní vítězství si dojel s veteránem Michelem Périnem, který v 80. letech dvakrát navigoval krajana Francoise Chatriota ke druhému místo v rallye mistrovství světa.

Coma slavil čtvrtý triumf

V kategorii motocyklů oslavil svůj čtvrtý triumf Marc Coma na KTM, český jezdec David Pabiška s KTM obsadil konečnou 18. pozici. Mezi čtyřkolkáři triumfoval loni druhý Ignacio Casale z Chile. Kamiony jsou ještě na trati poslední etapy soutěže.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa (La Serena - Valparaíso) - neoficiální výsledky:

Automobily (157 km): 1. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) 1:57:07, 2. Holowczyc, Žilcov (Pol., Rus./Mini) -23, 3. Vasiljev, Jevtjechov (Rus., Ukr./Mini) -41.

Konečné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 50:44:58, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -5:38, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -56:52.

Motocykly (157 km): 1. Després (Fr./Yamaha) 1:57:14, 2. Barreda (Šp./Honda) -2:30, 3. Pain (Fr./Yamaha) -3:10, ...24. Pabiška (ČR/KTM) -15:56.

Konečné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 54:50:53, 2. Viladoms (Šp./KTM) -1:52:27, 3. Pain -2:00:03, ...18. Pabiška -8:16:41.

Čtyřkolky (konečné pořadí): 1. Casale (Chile/Yamaha) 68:28:04, 2. Sonik (Pol./Yamaha) -1:26:49, 3. Husseini (Niz./Honda) -5:40:24.

Kamiony (157 km): 1. Loprais (ČR/Tatra) 2:17:37, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -2:25, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -2:53, ...28. Vrátný (ČR/Tatra) -23:47, 31. Vildman (ČR/Liaz) -28:19, 36. Tománek (ČR/Tatra) -34:03.

Konečné pořadí: 1. Karginov (Rus./Kamaz) 55:00:28, 2. De Rooy -3:11, 3. Nikolajev -1:34:52, ...6. Loprais -5:04:01, 13. Vildman -13:20:46, 17. Vrátný -17:38:43, 18. Tománek -18:20:48.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy