Začala Rallye Dakar. Nechyběly legendy, polonahé krásky, humor ani nehoda

Rallye Dakar odstartovala sobotním prologem. Byli jsme při tom.
Každý startující měl právo na okamžiky slávy na startovní rampě.
Někteří dostali jen pár vteřin, zato devítinásobný mistr světa v rallye Sebastian Loeb se svým speciálem Peugeot zůstal v obležení moderátorů a kameramanů několik minut. Dakar jede poprvé a je největší atrakcí letošního ročníku.
Poprvé jede i nejlepší český rallyový jezdec Martin Prokop, který se stal součástí továrního týmu Toyota. Charakter letošního Dakaru, jehož trať hodně připomíná rallyové erzety a z velké části ztratila dřívější charakter pouštního dobrodružství, by měl soutěžákům vyhovovat. Prokop obsadil v následujícím prologu, než ho pořadatelé kvůli nehodě zrušili, slibné 14. místo.
Předpisy v kategorii osobních aut jsou velmi volné, a tak speciály většinou připomínají sériová auta jen vzdáleně. Řada jezdců staví svoje vlastní konstrukce. Robby Gordon z USA pojmenoval svoje auto po sobě - Gordini.
Foto: Ondřej Běhal
Ondřej Běhal
3. 1. 2016 6:52
Rallye Dakar slavnostně odstartovala v sobotu večer našeho času v areálu výstaviště Tecnopolis na okraji argentinské metropole Buenos Aires. Byli jsme při tom.

Buenos Aires - Rallye Dakar slavnostně odstartovala v sobotu večer našeho času v areálu výstaviště Tecnopolis na okraji argentinské metropole Buenos Aires. Po slavnostním zahájení soutěž pokračovala v Buenos Aires jedenáctikilometrovým měřeným prologem, který z Čechů nejlépe vyšel Martinovi Prokopovi, který byl čtrnáctý mezi automobily.

Následně byl ale zrušen kvůli nehodě s nejméně čtyřmi zraněnými diváky, do kterých najela první Číňanka na Dakaru Kuo Mej-ling se svými Mini. Česko má ve startovní listině páté nejsilnější zastoupení ze všech zemí a více než třicet reprezentantů. Slavnostní zahájení trvalo přibližně pět hodin. Byli jsme při tom.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy