"Anděl strážný" Vrátný znovu zasahoval, teď pomohl Kolomému

Radek Vičík Radek Vičík
9. 1. 2015 8:36
Tomáš Vrátný už potřetí v tomto ročníku Rallye Dakar pomáhal některému ze svých kolegů. Ve včerejší páté etapě dostal Martina Kolomého a jeho tatru z pozice "ležmo" zpět na všechna čtyři kola.
Foto z kamery ve voze Tomáše Vrátného při vyprošťování Tatry Martina Kolomého
Foto z kamery ve voze Tomáše Vrátného při vyprošťování Tatry Martina Kolomého | Foto: Buggyra via Facebook

Antofagasta - Tomáš Vrátný už potřetí v tomto ročníku Rallye Dakar pomáhal některému ze svých kolegů. Ve včerejší páté etapě dostal Martina Kolomého a jeho tatru z pozice "ležmo" zpět na všechna čtyři kola.

„Byla to hrozná rána!“ to byla první Kolmého slova pro protnutí pomyslné cílové čáry, kam dorazil se ztrátou více než 75 minut na nejrychlejšího Rusa Nikolajeva v kamazu.

Zrádný prach zakryl výhled

„Chtěli jsme dnes dohnat tu ztrátu ze včera a od začátku jsme tahali kupředu. Podařilo se nám předjet pár kamionů, ale v tak prašné etapě to bylo hodně riskantní, což se nám taky nevyplatilo," zpytoval český jezdec svědomí.

A co se vlastně stalo? "Jeli jsme za jedním z renaultů. Když jsme se chystali, že to riskneme se před něj dostat, tak najednou hrozná rána, tatra vylítla do vzduchu a už jsme leželi. Musím poděkovat Tomášovi Vrátnému a jeho posádce, že nám pomohli zpět na kola. Bohužel nám pak ještě chvíli trvalo dát auto do pořádku, takže jsme ztrátu naopak ještě nabrali,“ popsal pilot tatry kritický okamžik.

Vrátný byl u svého krajana během chvíle, protože právě jeho Tatru Jamal Kolomý o několik kilometrů dříve předjel.

"Naštěstí to nebylo nic dramatického a klukům se nic nestalo. My jsme je dostali zpátky na kola, aby mohli pokračovat dál,“ popsal Vrátný svůj zásah jako naprostou samozřejmost.

Pomocník zajel nejlepší výsledek

I přes drobnou časovou ztrátu jel Vrátný jako ďas a devátým místem si vylepšil své dakarské etapové maximum.

"Jeli jsme tak, jak jsme se domluvili. Měli jsme trochu problémy s tlumiči, ale to měli snad všichni. Drželi jsme setrvalé tempo, které nám včera přineslo deváté místo. Myslím, že s výsledkem můžeme být spokojení. Doufejme, že bude příslibem do dalších etap,“ dodal pilot stáje Bonver Dakar Project.

Vrátný v pondělí pomohl týmovému kolegovi Arturu Ardavičusovi, který také svoji tatru otočil na bok. Následující den asistoval  při opravě renaultu Pascala de Baara z týmu Mammoet Rallysport.

S tímto nizozemským týmem a další českou stájí MKR Technology (Buggyra) uzavřel tým Bonver Dakar Project unikátní mezinárodní trojkoalici spočívající právě v pomoci na trati a vzájemné asistenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Tripartita se mimořádně sejde začátkem února, projedná nový návrh rozpočtu

Tripartita se v únoru mimořádně sejde kvůli novému návrhu státního rozpočtu. S odbory a zaměstnavateli budou pravidelně jednat také ekonomičtí ministři. Jejich pravidelné porady se obnoví. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tripartita zasedla poprvé po nástupu nového kabinetu.

Původní verzi státního rozpočtu, kterou připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), Fialův kabinet přepracovává. Plánovaný schodek 376 miliard korun chce dostat pod 300 miliard. Stát hospodaří nyní v rozpočtovém provizoriu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koudelka a Anežka Indráčková jsou mistry republiky ve skoku na lyžích

Favorizovaný Roman Koudelka a patnáctiletá Anežka Indráčková se stali mistry republiky ve skoku na lyžích. Koudelka na středním můstku v Harrachově vyhrál před Filipem Sakalou a Anežka Indráčková před svou starší sestrou Karolínou.

Koudelka byl po prvním kole o půl bodu druhý za Sakalou, který výkonem 92,5 metru předvedl nejdelší pokus dne. Ve druhém kole ale Koudelka skočil o dva metry dál než syn mistra světa v letech na lyžích a zvítězil o osm bodů. Třetí byl další olympionik Viktor Polášek.

Anežka Indráčková porazila po skocích 85 a 78,5 metru sestru Karolínu, která je v olympijské nominaci do Pekingu, o 5,5 bodu.

Mistrovství ČR ve skoku na lyžích v Harrachově - střední můstek K90:

Muži: 1. Koudelka (Lomnice nad Popelkou) 232 b. (91,5+90 m), 2. Sakala (Dukla Frenštát p.R.) 224 (92,5+88), 3. Polášek (Nové Město n.M.) 199,5 (88+80), 4. Selcer 180 (85+76), 5. Holub (oba Dukla Frenštát p.R.) 179 (85+76), 6. Holík (Lomnice nad Popelkou) 175 (81+76).

Ženy: 1. A. Indráčková 189 (85+78,5), 2. K. Indráčková 183,5 (76+85), 3. Ptáčková (všechny Dukla Liberec) 139,5 (73+70).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy týkající se bezpečnosti, řekl Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

"Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme," řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl odpoledne. "Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy