"Anděl strážný" Vrátný znovu zasahoval, teď pomohl Kolomému

Radek Vičík Radek Vičík
9. 1. 2015 8:36
Tomáš Vrátný už potřetí v tomto ročníku Rallye Dakar pomáhal některému ze svých kolegů. Ve včerejší páté etapě dostal Martina Kolomého a jeho tatru z pozice "ležmo" zpět na všechna čtyři kola.
Foto z kamery ve voze Tomáše Vrátného při vyprošťování Tatry Martina Kolomého
Foto z kamery ve voze Tomáše Vrátného při vyprošťování Tatry Martina Kolomého | Foto: Buggyra via Facebook

Antofagasta - Tomáš Vrátný už potřetí v tomto ročníku Rallye Dakar pomáhal některému ze svých kolegů. Ve včerejší páté etapě dostal Martina Kolomého a jeho tatru z pozice "ležmo" zpět na všechna čtyři kola.

„Byla to hrozná rána!“ to byla první Kolmého slova pro protnutí pomyslné cílové čáry, kam dorazil se ztrátou více než 75 minut na nejrychlejšího Rusa Nikolajeva v kamazu.

Zrádný prach zakryl výhled

„Chtěli jsme dnes dohnat tu ztrátu ze včera a od začátku jsme tahali kupředu. Podařilo se nám předjet pár kamionů, ale v tak prašné etapě to bylo hodně riskantní, což se nám taky nevyplatilo," zpytoval český jezdec svědomí.

A co se vlastně stalo? "Jeli jsme za jedním z renaultů. Když jsme se chystali, že to riskneme se před něj dostat, tak najednou hrozná rána, tatra vylítla do vzduchu a už jsme leželi. Musím poděkovat Tomášovi Vrátnému a jeho posádce, že nám pomohli zpět na kola. Bohužel nám pak ještě chvíli trvalo dát auto do pořádku, takže jsme ztrátu naopak ještě nabrali,“ popsal pilot tatry kritický okamžik.

Vrátný byl u svého krajana během chvíle, protože právě jeho Tatru Jamal Kolomý o několik kilometrů dříve předjel.

"Naštěstí to nebylo nic dramatického a klukům se nic nestalo. My jsme je dostali zpátky na kola, aby mohli pokračovat dál,“ popsal Vrátný svůj zásah jako naprostou samozřejmost.

Pomocník zajel nejlepší výsledek

I přes drobnou časovou ztrátu jel Vrátný jako ďas a devátým místem si vylepšil své dakarské etapové maximum.

"Jeli jsme tak, jak jsme se domluvili. Měli jsme trochu problémy s tlumiči, ale to měli snad všichni. Drželi jsme setrvalé tempo, které nám včera přineslo deváté místo. Myslím, že s výsledkem můžeme být spokojení. Doufejme, že bude příslibem do dalších etap,“ dodal pilot stáje Bonver Dakar Project.

Vrátný v pondělí pomohl týmovému kolegovi Arturu Ardavičusovi, který také svoji tatru otočil na bok. Následující den asistoval  při opravě renaultu Pascala de Baara z týmu Mammoet Rallysport.

S tímto nizozemským týmem a další českou stájí MKR Technology (Buggyra) uzavřel tým Bonver Dakar Project unikátní mezinárodní trojkoalici spočívající právě v pomoci na trati a vzájemné asistenci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy