Dakar nemá prvního obhájce. Loprais byl v úterý třetí

7. 1. 2014 21:46
Marcos Patronelli.
Marcos Patronelli. | Foto: Reuters

San Juan - Ve třetí etapě Rallye Dakar skončily naděje obhájce prvenství v kategorii čtyřkolek Marcose Patronelliho. Domácí spolufavorit, který vyhrál i v roce 2010, měl na trati rychlostní zkoušky nehodu.

Podle portálu Infobae stačil seskočit těsně před tím, než se stroj po ztrátě kontroly zřítil z vysokého srázu. Pilot byl poté přepraven do bivaku "jen" s příznaky dehydratace.

Aleš Loprais vybojoval druhé pódiové umístění, na druhé místo z úvodní etapy dnes navázal třetí příčkou. Na třísetkilometrové rychlostní zkoušce třetí etapy na trase mezi argentinskými městy San Rafael a San Juan nestačil jen na vítězného Rusa Andreje Karginova a Nizozemce Gérarda de Rooije, který uhájil průběžné vedení.

Po pondělních problémech byl Loprais tentokrát o necelých pět minut pomalejší než Karginov, jen o 59 sekund horší čas zajel na čtvrtém místě další pilot tatry Martin Kolomý. Oba čeští jezdci si polepšili v neoficiálním průběžném pořadí - Loprais na páté a Kolomý na jedenácté místo.

Kategorie automobilů má už třetího lídra. Stéphane Peterhansel z Francie den po etapovém triumfu nabral skoro půlhodinovou ztrátu a v čele jej vystřídal španělský kolega z X-Raid Teamu Nani Roma s vozem Mini. Jedenáctinásobný vítěz a obhájce prvenství Peterhansel klesl na páté místo s mankem přes 24 minut.

Motocyklistům od prvního dne vévodí Španěl Joan Barreda na Hondě. Na trase ze San Rafaelu do San Juanu si připsal už druhé etapové vítězství a vede s náskokem přes třináct minut před pětinásobným šampionem Cyrilem Desprésem z Francie. Čech David Pabiška se na 27. místě poprvé prosadil do první třicítky a celkově se posunul na 25. pozici.

V náročné rallye již nepokračuje motocyklista Jan Veselý, který úterní etapu nedokončil a podle týmového webu ze soutěže jako první Čech odstoupil.

Rallye Dakar - 3. etapa (San Rafael - San Juan) - neoficiální výsledky:

Automobily (301 km): 1. Roma, Perin (Šp., Fr./Mini) 2:58:52, 2. Holowczyc, Žilcov (Pol., Rus./Mini) -1:07, 3. Poulter, Howie (JAR/Toyota) -3:19.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Perin 9:20:13, 2. Terranova, Fiuza (Arg., Šp./Mini) -9:06, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -10:00.

Motocykly (373 km): 1. Barreda (Šp./Honda) 3:47:03, 2. Després (Fr./Yamaha) -4:41, 3. Coma (Šp./KTM) -6:56, ...27. Pabiška (ČR/KTM) -1:10:24.

Průběžné pořadí: 1. Barreda 9:56:44, 2. Després -13:04, 3. Coma -13:56, ...25. Pabiška -2:11:31.

Kamiony (301 km): 1. Karginov (Rus./Kamaz) 3:21:29, 2. De Rooij (Niz./Iveco) -2:42, 3. Loprais -4:54, 4. Kolomý (oba ČR/Tatra) -5:53, ...18. Valtr (ČR/Liaz) -49:00.

Průběžné pořadí: 1. De Rooij 10:10:53, 2. Van Vliet (Niz./MAN) -18:49, 3. Karginov -39:10, ...5. Loprais -45:48, 11. Kolomý -1:07:30.