Letošní Dakar má první oběť. Zahynul polský motocyklista

Sport Sport
6. 1. 2015 23:26
Během třetí etapy slavného závodu bylo nalezeno tělo polského motorkáře Michaela Hernika. Příčina smrti zatím není známa.
Michael Hernik na slavnostním startu Rallye Dakar.
Michael Hernik na slavnostním startu Rallye Dakar. | Foto: ČTK

Praha - Z Argentiny přilétla tragická zpráva. Letošní Dakar má svou první oběť, je jí polský motocyklista Michael Hernik.

Hernik tragicky zahynul v průběhu dnešní třetí etapy, a to pouhých čtrnáct kilometrů před jejím cílem. Příčina smrti zatím není známa.

Španělský deník El Mundo a francouzská televize uvádějí, že byl Hernik nalezen ležící bez helmy vedle svého vozu bez šance na záchranu. Pořadatelé ho našli několik desítek minut poté, co ředitel závodu ztratil komunikaci s vysílačem na jeho motocyklu.

Dakar byl dárek k nedožitým narozeninám

Hernik se na Rallye Dakar připravoval dva roky, podle polských médií dostal účast na závodu jako dárek ke 40. narozeninám, které by oslavil 30. ledna. V úvodní etapě obsadil 79. místo, po dvou dnech mu patřila 84. příčka.

Nováčkovi závodu se stala osudnou etapa ze San Juanu do Chilecita, která byla dlouhá 657 kilometrů, přičemž 220 z nich tvořila rychlostní zkouška. Právě během ní ztratil ředitel závodu s jeho motocyklem signál, a proto ho vyrazila hledat helikoptéra. Jezdec byl nalezen asi 300 metrů od trati.

Hernik je pátou obětí z řad účastníků dakarské rallye od jejího přesunutí z Afriky do Jižní Ameriky. I všechny předchozí byli motocyklisté. Celkem při slavné soutěži podle agentury SID zahynulo už 66 lidí.

Přehled úmrtí závodníků na Rallye Dakar:

Motocykly:

1979 - Patrice Dodin (Francie), 1982 - Bert Osterhuis (Nizozemsko), 1983 - Jean-Noël Pineau (Francie), 1986 - Giampaolo Marinoni (Itálie), Jasuo Kaneko (Japonsko), 1988 - Jean-Claude Huger (Francie), 1992 - Gilles Lalay (Francie), 1994 - Michel Sansen (Belgie), 1997 - Jean-Pierre Leduc (Francie), 2005 - José Manuel Pérez (Španělsko), Fabrizio Meoni (Itálie), 2006 - Andy Caldecott (Austrálie), 2007 - Elmer Symons (JAR), Éric Aubijoux (Francie), 2009 - Pascal Terry (Francie), 2012 - Jorge Martínez Boero (Argentina), 2013 - Thomas Bourgin (Francie), 2014 - Eric Palante (Belgie), 2015 - Michal Hernik (Polsko)

Automobily:

1988 - Patrick Canado (Francie), 1991 - Francois Picquot (Francie), 2003 - Bruno Cauvy (Francie).

Kamiony:

1988 - Kees van Loevezijn (Nizozemsko), 1996 - Laurent Guéguen (Francie).

Poznámka: Picquot podlehl zraněním z rallye až po převozu do Francie.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy