Dakar: Loprais vyhrál etapu, Kolomý už je druhý

14. 1. 2013 23:20
České kamiony byly v deváté etapě Dakaru hodně vidět. Kolomý se dotáhl na druhé místo celkového pořadí, Loprais vyhrál celou etapu
Aleš Loprais s "princeznou".
Aleš Loprais s "princeznou". | Foto: InstaForex Energy 69 Loprais Team

Cordoba - Pořádně vidět byli v pondělní, celkově deváté etapě Rallye Dakar čeští závodníci v kategorii kamionů.

Na téměř tři sta kilometrů dlouhé trase mezi Tucumánem a argentinskou Cordobou byl totiž nejrychlejší ze všech Aleš Loprais, který se po dvouhodinové ztrátě, způsobené výpadkem baterie v jedné z předchozích etap, vrací těsně pod stupně vítězů.

"Byl to skvělý den. Nicméně kvůli té ztrátě z předchozích etap je náš odstup pořád velký, takže musíme útočit dál," prohlásil v cíli Loprais, jenž druhého Petera Veseluise předjel jen o sedm sekund.

"Sice jsem v prvním týdnu ztratili skoro dvě hodiny, ale myslím, že stále můžeme myslet na stupně vítězů," dodal aktuálně šestý muž celkového pořadí.

Kolomý už je druhý, ztrácí 18 minut

Jen o dvě minuty později než Loprais dojel do cíle Martin Kolomý, který si tak polepšil v celkovém pořadí soutěže na druhé místo za Rusa Eduarda Nikolajeva. Na jeho Kamaz nyní ztrácí celkově už jen osmnáct minut.

Absolutním pořadím se naopak propadne dosavadní lídr Gerard de Rooy, jenž kvůli technickým problémům s turbem dnes ztratí minimálně hodinu. "Gerarda de Rooye jsem viděl stát, ale co se mu stalo nevím," sdělil v cíli Loprais.

Za Kolomým má na třetím místě odstup více než čtvrt hodiny Rus Mardějev, šestý v celkovém pořadí je právě Loprais, který ztrácí hodinu a půl na lídra Nikolajeva a necelou hodinu na třetí místo Mardějeva.

Do cíle závodu v Santiagu zbývá odjet ještě dalších pět etap.

Rallye Dakar - 9. etapa Tucumán - Córdoba:

Kamiony (rychlostní zkouška 293 km):

1. Loprais (ČR/Tatra) 3:18:32, 2. Versluis (Niz./MAN) -7, 3. Karginov (Rus./Kamaz) -1:36, 4. Kolomý -2:13, ...10. Vrátný (oba ČR/Tatra) -9:37, 14. Vildman -14:10, 16. Spáčil (oba ČR/Liaz) -19:24.

Průběžné pořadí: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 23:10:20, 2. Kolomý -17:56, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -33:32, ...6. Loprais -1:31:37, 13. Vildman -4:16:37.

Automobily (rychlostní zkouška 593 km):

1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 5:36:28, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -4:11, 3. Terranova, Fiuza (Arg., Portug./BMW) -6:54.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 24:11:43, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -49:31, 3. Novickij, Žilcov (Rus./Mini) -56:03.

Motocykly (rychlostní zkouška 593 km):

1. Despres (Fr./KTM) 5:41:36, 2. Barreda (Šp./Husqvarna) -4:03, 3. Botturi (It./Husqvarna) -5:14, ...49. Pabiška (ČR/Yamaha) -57:00.

Průběžné pořadí: 1. Faria (Portug./KTM) 25:57:12, 2. Despres -5:23, 3. Lopez (Chile/KTM) -9:03, ...43. Pabiška -4:28:28.