Dakar: Loprais vyhrál etapu, Kolomý už je druhý

Sport Sport
14. 1. 2013 23:20
České kamiony byly v deváté etapě Dakaru hodně vidět. Kolomý se dotáhl na druhé místo celkového pořadí, Loprais vyhrál celou etapu
Aleš Loprais s "princeznou".
Aleš Loprais s "princeznou". | Foto: InstaForex Energy 69 Loprais Team

Cordoba - Pořádně vidět byli v pondělní, celkově deváté etapě Rallye Dakar čeští závodníci v kategorii kamionů.

Na téměř tři sta kilometrů dlouhé trase mezi Tucumánem a argentinskou Cordobou byl totiž nejrychlejší ze všech Aleš Loprais, který se po dvouhodinové ztrátě, způsobené výpadkem baterie v jedné z předchozích etap, vrací těsně pod stupně vítězů.

"Byl to skvělý den. Nicméně kvůli té ztrátě z předchozích etap je náš odstup pořád velký, takže musíme útočit dál," prohlásil v cíli Loprais, jenž druhého Petera Veseluise předjel jen o sedm sekund.

"Sice jsem v prvním týdnu ztratili skoro dvě hodiny, ale myslím, že stále můžeme myslet na stupně vítězů," dodal aktuálně šestý muž celkového pořadí.

Kolomý už je druhý, ztrácí 18 minut

Jen o dvě minuty později než Loprais dojel do cíle Martin Kolomý, který si tak polepšil v celkovém pořadí soutěže na druhé místo za Rusa Eduarda Nikolajeva. Na jeho Kamaz nyní ztrácí celkově už jen osmnáct minut.

Absolutním pořadím se naopak propadne dosavadní lídr Gerard de Rooy, jenž kvůli technickým problémům s turbem dnes ztratí minimálně hodinu. "Gerarda de Rooye jsem viděl stát, ale co se mu stalo nevím," sdělil v cíli Loprais. 

Za Kolomým má na třetím místě odstup více než čtvrt hodiny Rus Mardějev, šestý v celkovém pořadí je právě Loprais, který ztrácí hodinu a půl na lídra Nikolajeva a necelou hodinu na třetí místo Mardějeva.

Do cíle závodu v Santiagu zbývá odjet ještě dalších pět etap.


Rallye Dakar - 9. etapa Tucumán - Córdoba:

Kamiony (rychlostní zkouška 293 km):

1. Loprais (ČR/Tatra) 3:18:32, 2. Versluis (Niz./MAN) -7, 3. Karginov (Rus./Kamaz) -1:36, 4. Kolomý -2:13, ...10. Vrátný (oba ČR/Tatra) -9:37, 14. Vildman -14:10, 16. Spáčil (oba ČR/Liaz) -19:24.

Průběžné pořadí: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 23:10:20, 2. Kolomý -17:56, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -33:32, ...6. Loprais -1:31:37, 13. Vildman -4:16:37.


Automobily (rychlostní zkouška 593 km):

1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 5:36:28, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -4:11, 3. Terranova, Fiuza (Arg., Portug./BMW) -6:54.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 24:11:43, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -49:31, 3. Novickij, Žilcov (Rus./Mini) -56:03.


Motocykly (rychlostní zkouška 593 km):

1. Despres (Fr./KTM) 5:41:36, 2. Barreda (Šp./Husqvarna) -4:03, 3. Botturi (It./Husqvarna) -5:14, ...49. Pabiška (ČR/Yamaha) -57:00.

Průběžné pořadí: 1. Faria (Portug./KTM) 25:57:12, 2. Despres -5:23, 3. Lopez (Chile/KTM) -9:03, ...43. Pabiška -4:28:28.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy