Čtyřnásobný vicemistr světa Hirvonen končí v rallye

6. 11. 2014 11:44
Čtyřnásobný vicemistr světa Mikko Hirvonen se o příštím víkendu v Británii rozloučí ve 34 letech se šampionátem v automobilových soutěžích.
Mikko Hirvonen.
Mikko Hirvonen. | Foto: Reuters

Helsinky - Čtyřnásobný vicemistr světa Mikko Hirvonen se o příštím víkendu v Británii rozloučí ve 34 letech se šampionátem v automobilových soutěžích. Finský jezdec působí ve světové rallye třináctou sezonu a ve 162 startech si připsal 15 vítězství a 68 umístění na stupních vítězů.

"Během dlouhých let mé soutěžní kariéry jsem se hodně koncentroval především na sebe. Ačkoli jsem si užíval každou minutu a stále rád řídím, chtěl bych se nyní soustředit na další důležité věci v životě, jako jsou mé děti a rodina," řekl Hirvonen oficiálnímu serveru šampionátu.

Rodák z Kannonkoski debutoval ve WRC v roce 2002 a většinu kariéry strávil ve vozech značky Ford. Pouze sezonu 2004 jezdil za Subaru a v letech 2012-13 hájil barvy Citroënu. Letos v roli jedničky týmu M-Sport opět řídí ford.

Stejně jako další špičkoví jezdci v poslední dekádě měl Hirvonen smůlu v tom, že nejlepší léta kariéry strávil v éře devítinásobného světového šampiona Sébastiena Loeba. S fenomenálním Francouzem svedl mnoho soubojů, z nichž většinou vycházel vítězně Loeb. V celkovém pořadí MS byl za ním Hirvonen čtyřikrát druhý a dvakrát třetí.

"Bitvy s ním jsem si užíval nejvíc, ať už byly vyhrané, či prohrané. Seb byl můj rival i týmový kolega, k němuž jsem choval velký respekt, a myslím, že ten vztah byl vzájemný," uvedl Hirvonen týden před závěrečnou rallye sezony a své kariéry.