Co s Grand Prix v příštích letech? Hašek navrhuje řešení

ČTK ČTK
10. 7. 2014 20:25
Ohrožený motocyklový závod Grand Prix v Brně by v příštích letech mohl zachránit vznik právnického subjektu, jehož součástí by byl stát, Jihomoravský kraj, město Brno a Automotodrom Brno.
Jak zachránit Grand Prix v Brně?
Jak zachránit Grand Prix v Brně? | Foto: Reuters

Brno - Ohrožený motocyklový závod Grand Prix v Brně by v příštích letech mohl zachránit vznik právnického subjektu, jehož součástí by byl stát, Jihomoravský kraj, město Brno a současný pořadatel Automotodrom Brno.

Novinářům to dnes řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Návrh na vznik subjektu předložil ministru školství Marcelu Chládkovi a chystá s ním seznámit i premiéra Bohuslava Sobotku (oba ČSSD). Chládek podle hejtmana vzal návrh na vědomí, rozhodující však bude postoj předsedy vlády.

Podle Haška by nová organizace financovala získání licence od společnosti Dorna na pořádání akce a celou by ji zaštiťovala. Rozhodnutí vlády by Hašek rád znal do letošní Velké ceny, která se na Masarykově okruhu uskuteční od 15. do 17. srpna.

Hašek předložil návrh dnes

Debata kolem závodu se strhla poté, co jeho pořadatelé z Automotodromu Brno prohlásili, že v příštím roce už závod možná pořádat nebudou kvůli jeho prodělečnosti.

Hašek se s Chládkem setkal dnes a návrh mu předložil. "Chceme založit samostatnou právnickou osobu, v níž bude mít zastoupení stát, kraj, město Brno a Automotodrom Brno, případně další partneři. Ministr Chládek vzal tuto variantu na vědomí. Hlavní slovo ale bude mít premiér," uvedl hejtman.

Podle něj by nově vytvořený subjekt financoval získání licence od společnosti Dorna na pořádání podniku. Stejný návrh Hašek předloží i Sobotkovi, kterého požádal o schůzku. Hašek předpokládá, že mu Sobotka ještě tento týden odpoví, kdy se mohou setkat.

Podle Haška potrvá jednání s vládou několik týdnů. "Rád bych ale do začátku letošního závodu věděl, zda má vláda vůli se domluvit. Možná už na letošní Grand Prix řekneme, jestli jsme se státem vyjednali systémovou podporu akce a jestli budeme další rok pokračovat," řekl hejtman.

Akce je pro pořadatele prý ztrátová

Ředitelka pořádajícího Automotodromu Brno Ivana Ulmanová si kroku kraje považuje. "Doufáme, že se stejným způsobem projeví i stát," poznamenala.

Ulmanová by do půli července měla promotérům mistrovství světa říct, zda se závod v Brně pojede i příští rok. Kvůli nové variantě kraje ale poprosí Dornu o prodloužení termínu. "Věřím tomu, že Dorna termín prodlouží, ale s nějakou sankcí," dodala Ulmanová.

Právě ona před týdnem prohlásila, že příliš nevěří tomu, že se v Brně v příštím roce ještě Velká cena pojede. Důvodem bylo přidělení třicetimilionové dotace od státu na pořádání závodu, přičemž Automotodrom očekával o deset milionů více.

Pro pořadatele je akce ztrátová, loni na ní prodělali přes 40 milionů korun. Zhruba polovinu nákladů činí tzv. zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa ve výši zhruba 70 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy