Citroën opustí na rok MS v rallye, Loeb vymění okruhy zcela za Dakar

Radek Vičík Radek Vičík
19. 11. 2015 13:16
Značka Citroën přehodnotila svoje sportovní účinkování v příští sezoně: na rok opustí MS v rallye a ve světovém šampionátu cestovních vozů skončí Sébastien Loeb.
Citroën i jeho největší hvězdu Sébastiena Loeba čekají v pří sezoně velké změny.
Citroën i jeho největší hvězdu Sébastiena Loeba čekají v pří sezoně velké změny. | Foto: Citroën Racing

Paříž - Malou revoluci zažije v příští sezoně sportovní oddělení Citroënu. Francouzská značka se rozhodla na rok opustit světový šampionát v rallye a v MS cestovních vozů (WTCC) si nechá pouze dva vozy. Sébastien Loeb se tak z okruhů naplno vrátí do terénu, ale už jako člen výpravy sesterského Peugeotu na Rallye Dakar 2016.

Čekání na nová pravidla

Loeb právě v Citroënu mezi lety 2004 až 2012 absolutně ovládl svět rallye a získal nevídaných devět titulů mistra světa za sebou. Po jeho odchodu ale tovární tým paběrkuje a poslední tři roky se na vítězné vlně veze Sébastien Ogier ve Volkswagenu.

Teď se francouzská značka na rok uchýlí do ústraní, aby s novými pravidly WRC v roce 2017 znovu nasadil svůj tovární tým. "Nikdy jsme se netajili nadšením pro pravidla WRC platná od roku 2017. Vidíme to jako novou velkou výzvu, která nás silně motivuje," uvedl sportovní ředitel Citroënu Yves Matton.

Na okruzích jen dva vozy

Jeho "ovečky" dál zůstanou ve světovém šampionátu cestovních vozů, ale už jen se dvěma továrními vozy. Argentinec José María López bude obhajovat titul z posledních dvou let, spolu s ním opět ojede zkušený Francouz Yvan Muller.

Naopak svět závodních okruhů po dvou letech působení v mistrovství světa opustí Loeb, jenž má spolu s dalšími hvězdami pomoci Peugeotu vyhrát Rallye Dakar.

"Je to konec jedné životní etapy. Jsem šťastný, že jsem se mohl podílet na úspěších značky Citroën v MS v rallye i cestovních vozů. Vedle skvělých výsledků jsme spolu prožili soustu úžasných chvil," řekl Loeb.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy