Citroën opustí na rok MS v rallye, Loeb vymění okruhy zcela za Dakar

Radek Vičík Radek Vičík
19. 11. 2015 13:16
Značka Citroën přehodnotila svoje sportovní účinkování v příští sezoně: na rok opustí MS v rallye a ve světovém šampionátu cestovních vozů skončí Sébastien Loeb.
Citroën i jeho největší hvězdu Sébastiena Loeba čekají v pří sezoně velké změny.
Citroën i jeho největší hvězdu Sébastiena Loeba čekají v pří sezoně velké změny. | Foto: Citroën Racing

Paříž - Malou revoluci zažije v příští sezoně sportovní oddělení Citroënu. Francouzská značka se rozhodla na rok opustit světový šampionát v rallye a v MS cestovních vozů (WTCC) si nechá pouze dva vozy. Sébastien Loeb se tak z okruhů naplno vrátí do terénu, ale už jako člen výpravy sesterského Peugeotu na Rallye Dakar 2016.

Čekání na nová pravidla

Loeb právě v Citroënu mezi lety 2004 až 2012 absolutně ovládl svět rallye a získal nevídaných devět titulů mistra světa za sebou. Po jeho odchodu ale tovární tým paběrkuje a poslední tři roky se na vítězné vlně veze Sébastien Ogier ve Volkswagenu.

Teď se francouzská značka na rok uchýlí do ústraní, aby s novými pravidly WRC v roce 2017 znovu nasadil svůj tovární tým. "Nikdy jsme se netajili nadšením pro pravidla WRC platná od roku 2017. Vidíme to jako novou velkou výzvu, která nás silně motivuje," uvedl sportovní ředitel Citroënu Yves Matton.

Na okruzích jen dva vozy

Jeho "ovečky" dál zůstanou ve světovém šampionátu cestovních vozů, ale už jen se dvěma továrními vozy. Argentinec José María López bude obhajovat titul z posledních dvou let, spolu s ním opět ojede zkušený Francouz Yvan Muller.

Naopak svět závodních okruhů po dvou letech působení v mistrovství světa opustí Loeb, jenž má spolu s dalšími hvězdami pomoci Peugeotu vyhrát Rallye Dakar.

"Je to konec jedné životní etapy. Jsem šťastný, že jsem se mohl podílet na úspěších značky Citroën v MS v rallye i cestovních vozů. Vedle skvělých výsledků jsme spolu prožili soustu úžasných chvil," řekl Loeb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy