Charouz rozšiřuje svoje formulové impérium. Kde se zastaví jeho další vzkříšení?

Radek Vičík Radek Vičík
18. 12. 2018 15:42
"Zmrtvýchvstání," tak Daniel Craig zodpovídá v bondovce Skyfall zloduchovi Silvovi otázku ohledně svého koníčku. Stejně jako legendární agent by mohl reagovat i Antonín Charouz. Tolikrát byl český podnikatel a bývalý závodník dole a o jeho týmu nebylo vidu ani slechu, aby se pokaždé vrátil s pompou a do nejvyšších sfér světového motorsportu.
Ralf Schumacher a Antonín Charouz na tiskové konferenci týmu Sauber Junior Team.
Ralf Schumacher a Antonín Charouz na tiskové konferenci týmu Sauber Junior Team. | Foto: Radek Vičík

Ty tam jsou doby, kdy se v druhé polovině devadesátých let ploužil v džínách a pomačkaném tričku chodbami holešovické Sportovní haly poté, co šlo jeho impérium Charouz Holding ke dnu.

Uplynulo nějakých dvacet let a ambiciózní podnikatel mezi tím dokázal dostat dosud jediného Čecha do F1, přivézt do Brna formulový šampionát A1 Grand Prix, postavit úspěšné speciály do čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a nejnověji stvořit tým, který dokáže vítězit v líhni talentů pro Grand Prix - šampionátu Formule 2.

Antonín Charouz umí na tiskových konferencích navodit atmosféru. Hostesky Playboye pózují v Praga areně při prezentaci stáje Sauber Junior Team.
Antonín Charouz umí na tiskových konferencích navodit atmosféru. Hostesky Playboye pózují v Praga areně při prezentaci stáje Sauber Junior Team. | Foto: Radek Vičík

I když kontroverzní podnikatel má doma nelichotivou pověst dravce, který dokáže svého méně zkušeného obchodního partnera svléknout doslova až do spodního prádla, ve "velkém" světě motoristických závodů prokazuje umění být ve správný čas na správném místě. Díky tomu se dává dohromady s těmi nejlepšími. Následně pak umí slavných jmen využít k šíření vlastního PR.

Přímo ukázkovým příkladem byla pondělní tiskovka týmu Chaoruz Racing System, na níž se nečekaně objevil Ralf Schumacher. Považte, jaké jiné jméno zní v motoristickém sportu zvonivěji, než právě Schumacher?

Spolujezdec Fittipaldi

Ale bratr legendárního "Schumiho", Emerson Fittipaldi či Scuderia Ferrari nespolupracují s Charouzem pro jeho krásné oči. Kdepak, to jsou lidé a společnosti, kteří si své partnery pečlivě vybírají a žádná česká "malá domů" na ně neplatí. Český tým dokazuje, že závodní stroje umí připravit na nejvyšší úrovni.

Fittipaldiho vnuk Pietro vyhrál v roce 2017 v barvách Chaoruz Racing System šampionát World Series Formula V8 3.5.
Fittipaldiho vnuk Pietro vyhrál v roce 2017 v barvách Chaoruz Racing System šampionát World Series Formula V8 3.5. | Foto: Charouz Racing System

Tak třeba s dvojnásobným šampionem F1 Fittipaldim Charouz spolupracuje od působení Tomáše Engeho v zámořské formuli Indy Racing League a angažování vlastního týmu v A1 Grand Prix. S Brazilcem jsou skuteční přátelé a Fittipaldi se často objevoval v Česku.

Právě s ním je spojená tradovaná historka, která jasně ukazuje, že v tom Charouz "umí chodit". Kdysi ho kvůli překročení maximální povolené rychlosti zastavila policejní hlídka se slovy: "Pane řidiči, jezdíte jako Fittipaldi!". Řidič se na policistu podíval a odzbrojil ho větou: "Ten vedle mě sedí." No a místo mastné pokuty přišla žádost o autogram slavného pilota z Brazílie.

Linka do Maranella zůstává se Sauberem

Ale vraťme se na pondělní tiskovou konferenci v prostorách motokárové Praga Arény v Horních Počernicích. Chaoruz tam představil piloty už avizovaného rozšíření svých formulových aktivit. Vedle F2 a regionální F4, kde spolupracuje právě se stáji "mladšího Schumiho", se Charouz Racing System nově objeví také na startovní listině Formule 3. Ta od příští sezony dostane nové monoposty a místo GP3 se zařadí na program vybraných Velkých cen F1.

Charouvi piloti Antonio Fuoco a Louis Delétraz slaví double ve sprintu F2 v Monaku.
Charouvi piloti Antonio Fuoco a Louis Delétraz slaví double ve sprintu F2 v Monaku. | Foto: Zak Mauger / FIA Formula 2

Místo spolupráce s Ferrari Driver Academy bude český tým oficiální juniorkou Sauberu, tedy oficiálně pod hlavičkou Sauber Junior Team. Zůstane tak pořád v kontaktu s italskou stájí, protože švýcarská organizace je dnes faktické "béčko" Scuderie z Maranella.

A co bude dál? Charouzovy ambice jsou známé. "Každý závodník chce vítězit," prohlásil v pondělí. A čím vyšší je to úroveň tím lépe. Do formule 1 to nejspíš Chaoruz Racing System nikdy nedotáhne, to je trochu jiná finanční liga. Ale co třeba taková elektrická Formule E? Schopnost dostat sponzorské peníze z (polo)státních i soukromých velkých firem předvedl 64letý podnikatel už hodněkrát…

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy