Tým z Žebráku naskočí do Formule 2. Bez Čechů, zato s talenty Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
6. 4. 2018 11:50
V Sáchiru bude poprvé v historii Formule 2 či její předchůdné GP2 startovat český tým. Premiantem je Charouz Racing System.
Oba piloti české stáje - Antonio Fuoco i Louis Delétraz - mají před novou sezonou formule 2 velké ambice.
Oba piloti české stáje - Antonio Fuoco i Louis Delétraz - mají před novou sezonou formule 2 velké ambice. | Foto: Charouz Racing System

Sáchir - Odchodem ze světa vytrvalostních závodů jako by tým manažera Antonína Charouze přestal pro české fanoušky existovat. Proto byla zpráva, že se stáj Charouz Racing System zúčastní letošního ročníku Formule 2, téměř jako blesk z čistého nebe. O víkendu čeká její piloty premiéra na bahrajnském okruhu v Sáchiru.

Podobně jako před třemi lety ve formuli 1, došlo i před touto sezonou v její prominentní "juniorce" k revoluci v technických pravidlech. Zde se ale jedná o změnu jediné konstrukce, protože všechny týmy používají identické monoposty Dallara F2 2018 s 3,4litrovými turbomotory Mecachrome. Vozy mají kromě řady jiných změn také systém ochrany hlavy halo, podobně jako monoposty F1 obouvají pneumatiky Pirelli.

Právě zcela nová éra přilákala do závodního pole F2 i český tým. "Je ideální čas, abychom se k Formulli 2 připojili. Všechny týmy budou používat turbodmychadlový motor, nový podvozek i aero balík," vysvětlil vedoucí týmu Bob Vavřík. 

Jak už Charouz v minulosti několikrát dokázal, umí se domluvit s "velkými hráči" světa motoristického sportu. Tentokrát našel společnou řeč s Ferrari, a v týmu tak pojedou dva členové jeho závodnické akademie: 20letý Švýcar Louis Delétraz a o rok starší italský pilot Antonio Fuoco.

"Bude nám ctí spolupracovat s Ferrari Driver Academy, a to hned v naší úvodní sezoně v šampionátu Formule 2," prohlásil Chaorouz po podpisu smluv s oběma jezdci.

Oba v testech na okruhu ve Le Castellet a Sáchiru dokázali, že letos nehodlají být jen do počtu. Delétraz i Fuoco se dokázali dostat do top 3 denní výsledkové listiny.

"To, co se nám během našeho druhého testování podařilo, je opravdu uspokojující. Věděli jsme, že nám tyto dny ukážou, jaký pokrok jsme udělali. Časy dokazují, že jsme konkurenceschopní," pochvaloval si majitel stáje a bývalý závodník Charouz.

Spokojený je i týmový boss Vavřík, který si je vědom i náročného začátku sezony s přesunem techniky z Perského zálivu do Evropy.

"Tvrdě jsme pracovali na dokončení našeho plánu. Ať už šlo o simulaci závodů, starty, zastávky v boxech a další, tak jsme to, myslím, zvládli dobře. Když si vezmete, že jsme tým z ničeho zvedli za pouhých 75 dní až na stávající úroveň, je to pozitivní. Jsme spokojeni s tím, co jsme v tak krátké době dokázali. Nyní už se budeme pečlivě připravovat na první závody v Bahrajnu, ale i na starty v Evropě, které budou brzy následovat," sdělil manažer se zkušenostmi z řady šampionátů.

Jeho - a zároveň Charouzův - poslední velký úspěch se datuje k závěru loňské sezony, kdy Pietro Fittipaldi pod hlavičkou týmu Lotus vyhrál šampionát World Series Formule V8 3.5.

Teď bude tým se sídlem v Žebráku usilovat o úspěch ve Formuli 2, jejíž letošní sezonu tvoří 12 dvouzávodů. V sobotu po kvalifikaci F1 je tradičně naplánován hlavní závod s povinnou zastávkou v boxech, v neděli dopoledne se pak jezdí méně bodovaný sprint.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy