České vozy se v Le Mans neztratily

rav
14. 6. 2007 0:00
Praha - Tuzemské vozy závodily ve slavné čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans hned po válce. A dařilo se jim. Uvnitř GALERIE
Škoda 1101 Sport startovala v Le Mans v roce 1950, ale kvůli poruše nedojela.
Škoda 1101 Sport startovala v Le Mans v roce 1950, ale kvůli poruše nedojela. | Foto: Radek Vičík

Na startu 24 hodin v Le Mans se první automobil z tehdejšího Československa objevil v roce 1949. Byly to dva monoposty Aero Minor. Malinký vůz s motorem o objemu 750 ccm se v nabité konkurenci neztratil.

Posádka Otto Krattner a Frank Sutner vyhrála svoji třídu, v celkovém pořadí byla 15. ze 49 strojů na startu. Ale podle přepočtu na objem motoru byla absolutně druhá.

Další dva roky se sice na startu objevilo také tovární Aero, ale za jeho volantem byli už zahraniční závodníci.

To se už v Le Mans objevil další československý speciál. Mladoboleslavská automobilka Škoda nasadila krásný stroj 1101 Sport s karosérií, jejíž aerodynamické tvary by se neztratily ani dnes.

Do kokpitu usedli jezdci Václav Bobek a Jaroslav Netušil. Přes vynikající vstup do závodu Škoda nakonec cíl neviděla a po 14 hodinách skončila kvůli poruše motoru.

Rokem 1951 se kapitola tuzemské účasti, alespoň co se vozů týče, ukončila. A zdá se, že vůz s nápisem "Vyrobeno v Česku" se na startu ještě hodně dlouho neobjeví.