Britská rallye pro Latvalu, Loeb měl nehodu s diváky

ČTK ČTK
13. 11. 2011 15:30
Loeb si však titul zajistil již v pátek
Foto: Reuters

Cardiff - Fin Jari Matti Latvala vyhrál Britskou rallye, závěrečný díl mistrovství světa v automobilových soutěžích. Titul si již v pátek zajistil Sébastien Loeb z Francie, který po dnešní srážce s autem diváků na přejezdu mezi rychlostními zkouškami rallye ve Walesu nedokončil.

Bez ohledu na to mohla být tovární jednička Citroënu spokojená, šampionát ovládla už poosmé za sebou.

V Britské rallye nakonec triumfovali zástupci Fordu. Za Latvalou skončil druhý Nor Mads Östberg, třetí dojel jeho krajan Henning Solberg. Oba však za dvojkou továrního týmu výrazně zaostali, Östberg o 3:42 minuty a Solberg o více než sedm minut.

Čtěte také:

VIDEO Britskou rally vede Latvala před Loebem
Smrt při rally. Diváky zabily kameny z rozbité zídky
VIDEO Jak se Sébastien Loeb stal poosmé mistrem světa

Na 15. místě v absolutním pořadí dojel do cíle Martin Semerád, který byl druhý mezi produkčními vozy a posunul se na celkově bronzovou pozici v kategorii PWRC. Po páteční nehodě rallye dokončil i Martin Prokop, který absolvoval premiéru za volantem vozu kategorii WRC a nakonec byl dvaadvacátý.

Latvala vyhrál poprvé v sezoně a popáté v kariéře. "Je to skvělý pocit, na který jsme čekali celý rok. A to je dlouhá doba. Příští rok budeme s Fordem bojovat o titul," radoval se v cíli šestadvacetiletý Fin.

Tento pocit Sébastien Loeb velmi dobře zná
Tento pocit Sébastien Loeb velmi dobře zná | Foto: Sport

V září Austrálii přišel o první místo jen kvůli týmové režii, když před sebe pustil kolegu a krajana Mikko Hirvonena. "Byla to těžká soutěž, na které jste nemohli vědět, co se stane. Je to skvělý konec sezony," uvedl Latvala.

Sedmatřicetiletý Loeb, jenž mohl začít slavit další titul po páteční nehodě svého jediného zbývajícího soka v boji o celkový triumf Hirvonena, se dnes srazil s vozem, který jel po špatné straně silnice.

"Nemohli jsme tomu zabránit. Nebylo to nic strašného, ale auto bylo nepojízdné," uvedl Loeb, jenž na úzké cestě doplatil na to, že se v Británii jezdí vlevo. Narazil totiž do vozu, který řídil španělský fanoušek, jenž na to nebyl zvyklý.

"Měl špatný reflex. Není to ale poprvé, co se něco podobného stalo," řekl Loeb, podle kterého se viník nehody na místě rozplakal.

Krále světové rallye ale odstoupení mrzet nemuselo. Titul již měl jistý. I proto přijal nehodu s klidem. "Byl to dobrý souboj. Jak jsem říkal, hlavním cílem bylo získat tady titul mistra světa. To se podařilo, takže je to OK. Byla to první rallye, na které jsem nepotřeboval bodovat. Takže pokud se to mělo někde stát, bylo to tady," dodal Loeb, jenž letos nedokončil pouze dvě rallye.


Britská rallye, závěrečný závod MS v automobilových soutěžích:

1. Latvala, Anttila (Fin./Ford Fiesta RS) 3:27:03,5, 2. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -3:42,9, 3. H. Solberg, Minorová (Nor., Rak./Ford Fiesta RS) -7:05,1, 4. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Mini Cooper) -7:12,3, 5. Wilson, Martin (Brit./Ford Fiesta RS) -8:57,3, 6. Tänak, Sikk (Est/Ford Fiesta RS) -9:27,1, ...15. Semerád, Ernst (ČR/Mitsubishi Lancer) -28:12,5, 22. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -39:43,2.

Konečné pořadí MS: 1. Loeb (Fr./Citroën DS3) 222 b., 2. Hirvonen (Fin./Ford Fiesta RS) 214, 3. Ogier (Fr./Citroën DS3) 196, 4. Latvala 172, 5. P. Solberg (Nor./Citroën DS3) 110, 6. Östberg 88, ...19. Prokop 7.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy