Brawn: Jestli Schumi nezačne vyhrávat, za rok skončí

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
7. 10. 2010 23:00
Schumacherovi končí smlouva s Mercedesem v roce 2012
Schumacher získal po návratu 'jen' dvě druhá místa
Schumacher získal po návratu 'jen' dvě druhá místa | Foto: Sport

Praha - Rekordmanovi formule jedna a živoucí legendě motoristického sportu Michaelu Schumacherovi hrozí vyhazov. Vyplývá to ze slov Rosse Brawna, tedy šéfa stáje Mercedes GP, za níž Schumacher od letošního roku jezdí.

Brawn, který byl jako šéf stáje u všech pěti Schumacherových mistrovských titulů ve Ferrari (celkově sedm), není spokojen s tím, že se Schumacherovi nedaří.

Po svém letošním návratu do kolotoče závodů formule jedna skončila jednačtyřicetiletá německá legenda nejlépe 'jen' dvakrát druhá, což je podle Brawna málo. Schumacher zaostává i za svým týmovým kolegou a krajanem Nikem Rosbergem.

Čtěte také:
Kolize, jež rozhodla. Hamilton: V titul už moc nevěřím
Triumfující Alonso: Teď se teprve začne pořádně závodit
Šéf Renaultu: Petrov dělá moc chyb. O Räikkönena stojím

"S Nikem jsem spokojený. Teď očekáváme pokroky od Michaela, který ještě nejezdí na svém maximu. Nejlepší by bylo, kdyby neustále jeden druhého porážel. Když jeden z jezdců zaostává, není to dobré," uvedl Brawn pro agenturu Reuters.

Jenson Button získal pro Brawna loni titul
Jenson Button získal pro Brawna loni titul | Foto: Reuters

Podle listu Bild dostal Schumacher od Brawna ultimátum. Pokud nezačne příští rok vyhrávat, v týmu skončí a to přesto, že má podepsanou smlouvu s Mercedesem až do roku 2012. Každý rok by si měl Schumi přijít na 21 milionů eur.

Schumacher, který se letos vrátil k závodění čtyři roky po ukončení kariéry, se však bez boje vzdát nehodlá. "Pro mě už teď začala příprava na příští rok."

Mercedesu se oproti loňsku nedaří. Schumacher je v průběžném pořadí čtyři závody před koncem desátý, když nasbíral o 76 bodů méně než Rosberg. Ani on však dílčí prvenství nezískal. Přitom loni získal pod názvem stáje BrawnGP mistrovský titul Brit Jenson Button.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy