Hamilton se musí mít na pozoru. Bottas své týmové kolegy pravidelně poráží

17. 1. 2017 13:03
Finský pilot Valtteri Bottas sice ještě nevyhrál Grand Prix formule 1, ale pro Mercedes má vysokou cenu a Williamsu za něj hodně obětoval. Lewis Hamilton získává do týmu velmi silného protihráče, který v týmu neumí prohrávat.
Jedna z prvních fotografií Valtteriho Bottase v "dresu" Mercedesu.
Jedna z prvních fotografií Valtteriho Bottase v "dresu" Mercedesu. | Foto: Daimler Media

Praha – To, co si štěbetali vrabci na střechách v Brackley, získalo v pondělí razítko definitivy. Náhradou za mistra světa Nica Rosberga se v týmu formule 1 Mercedesu stal 27letý Fin Valtteri Bottas. Proč stříbrné šípy usilovaly tak moc o pilota Williamsu, že britské stáji slevily miliony liber za dodávku svých motorů a pravděpodobně "přibalily" jednoho ze svých klíčových mužů?

Angažování Bottase může vypadat jako z nouze ctnost. Všichni exmistři světa (samozřejmě nepočítáme Lewise Hamiltona v Mercedesu) v současném jezdeckém poli F1 jsou pod smlouvou, takže Sebatian Vettel, Kimi Räikkönen a také Fernando Alonso si mohou o místě v momentálně kralujícím voze šampionátu jen nechat zdát.

Zkušenosti jsou víc než odhodlání nováčka

Dlouho vypadal jako hlavní kandidát loňský nováček Pascal Wehrlein. Produkt juniorského programu Mercedesu ale nakonec zakotvil v týmu Sauber. Inu, na místo mezi elitou jsou potřeba ještě kvality jiné než jen "pouhý" talent.

Po této stránce je na tom Bottas mnohem lépe. Ve formuli 1 má na svém kontě už čtyři sezony. A pozor – ani v jedné neprohrál se svým týmovým kolegou.

Už coby nováček v roce 2013 porazil Pastora Maldonada. A pokud vás toto nepřesvědčí, tak za další tři roky pokořil Felipeho Massu. To je už slušná vstupenka do klubu pilotů elitních týmů.

Sice nevyhrál – jako šťastlivec Maldonado – ani jednu Grand Prix. Ale s vcelku průměrným Williamsem byl v posledních třech letech devětkrát na stupních vítězů. Na takové mety kupříkladu takový Alonso vůbec nedosáhl.

Zajímavou paralelou je fakt, že také úřadující šampon Rosberg před příchodem do Mercedesu čtyři roky pilotoval monoposty Williams. Jenže německý jezdec byl za tu dobu na stupních vítězů všehovšudy dvakrát. Týmový souboj vyhrál sice ve třech případech, ale to porazil "vysloužilce" Alexandera Wurze a dvakrát nevýrazného Japonce Kazukiho Nakadžimu.

Mercedes vstupuje do roku jedna

Rok 2017 bude pro tým Mercedes zlomový. Začnou platit pozměněná pravidla. "Kouzelný" motor Mercedes sice dál zůstane hlavní zbraní, ale upravená aerodynamika dává soupeřům šanci dohnat manko.

Technickým ředitelem už nebude Paddy Lowe, architekt dominujících Mercedesů s kódovým označením W05 až W07, které v posledních třech sezonách braly všechny tituly jezdců i Poháry konstruktérů. I když nový vůz ještě nese jeho pečeť, hlavní tíha bude na jeho nástupci Jamesi Allisonovi.

Osud Loweho je taky svým způsobem svázán s Bottasovým kontraktem. Všeobecně se totiž předpokládá, že jeho odchod právě do Williamsu je součástí zákulisní dohody bosse Stříbrných šípů Tota Wolffa s první ženou britské stáje Claire Williamsovou.

Nový vůz bude potřebovat při testech zkušeného jezdce, jímž Bottas určitě je. Navíc v boji o Pohár konstruktérů se bude hodit jeho spolehlivost v získávání bodů. Zda jich ale vybojuje víc než Hamilton, toť otázka.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy