Boss formule 1 Ecclestone: Týmy se musí naučit šetřit

Sport Sport
16. 5. 2014 7:00
I když sám právě čelí soudnímu sporu kvůli údajné korupci, boss nabádá Bernie Ecclestone týmy formule 1 k šetrnosti.
Boss F1 Bernie Ecclestone
Boss F1 Bernie Ecclestone | Foto: Reuters

Londýn - I když sám právě čelí soudnímu sporu kvůli údajné korupci, boss nabádá Bernie Ecclestone týmy formule 1 k šetrnosti.

Boss F1 se nedomnívá, že pád plánu na zavedení výdajového stropu 150 milionů eur na sezonu, znamená konec šetření.

"Týmy mohou omezit náklady, tak proč neutrácejí méně? Nemyslím si, že potřebují omezení rozpočtu," řekl Ecclestone britskému listu The Indipendent.

Nové motory? Plýtvání!

Vzhledem k nekonečným debatám o šetření považuje 83letý podnikatel za velkou chybu přechod na nové šestiválcové motory, kterou jsou teď ze všech stran kritizovány za svůj tichý provoz neslučitelný s představami fanoušků po bouřícím motoru formule 1.

"Vysvětlete mi, jaká je hlavní myšlenka finančního stropu? Držet náklady při zemi. Tak proto pořídíme nové motory, kterou jsou čtyřikrát dražší než jiné a stojí závodní týmy neskutečné peníze," dodal Ecclestone ironicky.

Podle informací automobilek utratily Ferrari, Mercedes a Renault za vývoj nových agregátů kolem půl miliardy dolarů a týmy přijde jejich provoz ročně na 25 milionů USD.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy