BMW představilo monopost i cíle: Chce mistra světa

Sport Sport, Red Spo
20. 1. 2009 17:25
Rezervním jezdcem je Christian Klien
Představení nového monopostu stáje BMW Sauber
Představení nového monopostu stáje BMW Sauber | Foto: Sport

Valencia - Leden, coby tradiční měsíc k představení nových monopostů pro nastávající sezonu vozů F1, využila v úterý také třetí stáj loňského pořadí poháru konstruktérů BMW Sauber.

Vedení německé týmu pak při této příležitosti i zopakovalo své cíle pro příští sezonu.

A ty nezní nijak skromně. Chce se zapojit se do bitvy o světový primát. 

Není to však nic neobvyklého, vždyť BMW se v loňském roce prezentovalo nadějnými výkony a po Velké ceně Kanady se dokonce jejich pilot Robert Kubica ocitl v pozici lídra světového šampionátu. Stáj pak měla mimo jiné jedenáctkrát své zastoupení na stupních vítězů.

Čtěte také: BMW Sauber má jasno: Příští rok chce bojovat o titul

„Minulý rok jsme se přesvědčili, že když pracujeme společně, tak můžeme dosáhnout dobrých výsledků. Co je pak také důležité, v první polovině soutěže jsme byli uchazeči o titul. Všichni si ale pamatují, jak jsme nakonec skončili, takže se nyní musíme pokusit zopakovat první polovinu a zakončit potom sezonu lépe než loni," řekl pro stanici BBC Robert Kubica.

Testovat bude Rakušan Klien

V podobném duchu hovořil i jeho týmový kolega Nick Heidfeld, který v loňském roce nasbíral šedesát bodů a skončil v celkovém bodování na šestém místě.

"Věřím, že mohu vyhrávat, když je auto v pořádku. A situace je taková, že mohu klidně bojovat o světový titul," přidává se sebevědomě.

Přečtěte si také: Revoluce v F1: Medaile znamenají spásu, ale i zkázu

Měnící se pravidla pak donutila BMW k některým změnám. Ty by jim měly pomoci při předjíždění a zlepšit tak tím jejich konkurenceschopnost.

Novinky se pak dotkly také celkové aerodynamiky, či zavedení pneumatik s drážkovou gumou, která by měla využívat kinetickou energii Kers.

Ta by měla uchovávat energii a rozptylovat ji při brždění a naopak lépe působit ve chvíli, kdy se vůz chystá zrychlovat.

„Stanovili jsme si naše cíle pro rok 2009 již před čtyřmi lety. Těch už jsme však dosáhli, takže není důvod proč bychom se měli vzdát i toho nejtěžšího. Chceme bojovat o světový primát s dalšími dvěma velkými týmy," uzavřel odhodlaně šéf týmu Mario Theissen.

Třetím testovacím a rezervním jezdcem bude pro další sezonu Rakušan Christian Klien.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy