Bianchi při havárii čelil přetížení 254 G

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 7. 2015 15:18
Velikost přetížení vyplývá ze zprávy Mezinárodní automobilové federace (FIA). Síla nárazu tak odpovídala 254násobku váhy pilotovy hlavy s helmou.
Jules Bianchi
Jules Bianchi | Foto: Reuters

Budapešť - Francouzský pilot formule 1 Jules Bianchi byl při osudné havárii loni v japonské Suzuce vystaven obrovskému přetížení v hodnotě 254 G.

Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní automobilové federace (FIA). Síla nárazu tak odpovídala 254násobku váhy pilotovy hlavy s helmou. Piloti ve formulích místy čelí přetížení až 6 G, maximální přetížení pro sedící osobu je 15-20 G. 

Nechráněný pád ze 48 metrů

Bezpečnostní expert FIA Andy Mellor to pro německý časopis Auto Motor und Sport komentoval slovy: "Je to, jako kdyby auto spadlo na zem z výšky 48 metrů a nemělo žádné deformační zóny." Podle této zprávy jel Bianchi i přes masivní brzdění při nárazu ještě rychlostí 126 kilometrů za hodinu. Výsledky byly pořízeny čipem, který mají piloti formule 1 od roku 2014 ve sluchátkách.

Minulý pátek Bianchi po dlouhém kómatu na následky zranění zemřel. V neděli ho při Velké ceně Maďarska v Budapešti piloti uctí minutou ticha. Vedení šampionátu také na počest zesnulého Francouze navždy stáhlo ze startovní listiny jeho číslo 17.

Náraz posunul těžký jeřáb

Bianchi dostal během GP Japonska na mokré trati smyk v rychlosti 202 km/h, a jak je vidět na záznamu, k ochranným bariérám se přiřítil v plné rychlosti. K závodníkově smůle trefil neřiditelný stroj přímo jeřáb. Náraz byl tak silný, že formule těžký stroj nadzvedla a o kus posunula. Při srážce navíc z jeřábu spadl zavěšený Sauber.

Vzhledem k úmrtí Julese Bianchiho zde video přímo nezobrazujeme. Pokud ho chcete vidět a jste si vědomi, že znázorňuje situaci, která může některé čtenáře rozrušit, klikněte na tento odkaz.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy