Bianchi při havárii čelil přetížení 254 G

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 7. 2015 15:18
Velikost přetížení vyplývá ze zprávy Mezinárodní automobilové federace (FIA). Síla nárazu tak odpovídala 254násobku váhy pilotovy hlavy s helmou.
Jules Bianchi
Jules Bianchi | Foto: Reuters

Budapešť - Francouzský pilot formule 1 Jules Bianchi byl při osudné havárii loni v japonské Suzuce vystaven obrovskému přetížení v hodnotě 254 G.

Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní automobilové federace (FIA). Síla nárazu tak odpovídala 254násobku váhy pilotovy hlavy s helmou. Piloti ve formulích místy čelí přetížení až 6 G, maximální přetížení pro sedící osobu je 15-20 G. 

Nechráněný pád ze 48 metrů

Bezpečnostní expert FIA Andy Mellor to pro německý časopis Auto Motor und Sport komentoval slovy: "Je to, jako kdyby auto spadlo na zem z výšky 48 metrů a nemělo žádné deformační zóny." Podle této zprávy jel Bianchi i přes masivní brzdění při nárazu ještě rychlostí 126 kilometrů za hodinu. Výsledky byly pořízeny čipem, který mají piloti formule 1 od roku 2014 ve sluchátkách.

Minulý pátek Bianchi po dlouhém kómatu na následky zranění zemřel. V neděli ho při Velké ceně Maďarska v Budapešti piloti uctí minutou ticha. Vedení šampionátu také na počest zesnulého Francouze navždy stáhlo ze startovní listiny jeho číslo 17.

Náraz posunul těžký jeřáb

Bianchi dostal během GP Japonska na mokré trati smyk v rychlosti 202 km/h, a jak je vidět na záznamu, k ochranným bariérám se přiřítil v plné rychlosti. K závodníkově smůle trefil neřiditelný stroj přímo jeřáb. Náraz byl tak silný, že formule těžký stroj nadzvedla a o kus posunula. Při srážce navíc z jeřábu spadl zavěšený Sauber.

Vzhledem k úmrtí Julese Bianchiho zde video přímo nezobrazujeme. Pokud ho chcete vidět a jste si vědomi, že znázorňuje situaci, která může některé čtenáře rozrušit, klikněte na tento odkaz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Sněmovna podpořila zákaz plastových příborů, talířů nebo brček

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom dnes téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat

Návrh upravuje i povinnosti výrobců některých plastových výrobků. Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky - příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také výrobky z oxoplastu. Po zákazu by se podle resortu životního prostředí měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.

K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, již existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Zákon také uvádí požadavky na část samotných výrobků z plastu. Například nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastu musí mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. Další opatření řeší třeba budoucí povinný podíl recyklovatelného plastu u plastových lahví.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zeman na Hradě jmenoval 11 rektorů vysokých škol. Univerzitu Karlovu povede poprvé žena, od února se do jejího čela postaví Milena Králíčková

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl dnes zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Nyní záleží na Adamově postoji a rozhodnutí, zda se rektorem i tak chce stát, nebo rezignuje. V takovém případě by musel akademický senát volbu opakovat a vybrat nového rektora.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Francouzskou cenu César může získat český animovaný film Myši patří do nebe

Animovaný film Myši patří do nebe, který vypráví o střetu a postupném spřátelení myšky s lišákem, může obdržet prestižní francouzskou cenu César. Dílo režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka promítala česká kina od října. Césara za nejlepší celovečerní animovaný snímek teď může získat pod francouzským distribučním názvem Même les souris vont au paradis. Mezi trojicí finalistů je i La Traversée, na jehož produkci se podílely Česká televize a společnost Maur film.

Nejvíc nominací na Césary získal snímek Illusions perdues (Ztracené iluze) režiséra Xaviera Giannoliho, uspět může v 15 kategoriích. O čtyři nominace méně obdržel muzikál Annette režiséra Leose Caraxe, deset si jich vysloužil Hlas lásky (Aline), volně inspirovaný životem zpěvačky Céline Dionové. Navzdory očekávání se příliš neprosadil Titan od Julie Ducournauové, který vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Má pět nominací, včetně režie a triků. Vítězové budou známi 25. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy