Arabské závodnice prolamují tabu. Dobývají svět formule a jsou proklatě rychlé

Radek Vičík Radek Vičík
4. 12. 2019 13:49
Hned dvě ženy prolomily v uplynulých dnech velká tabu a dokázaly, že na závodní dráze se mohou prosadit i pilotky z Arabského poloostrova.

Ríma Džufaliová a Amna Kubajsiová. To jsou dvě jména, která se nesmazatelným písmem zapsala do historie motoristického sportu. A zároveň také do dějin emancipace žen v islámských arabských zemích.

Džufaliová se o předminulém víkendu posadila v Rijádu do závodního elektromobilu Jaguar i-PACE. Na tom by nebylo nic divného, v této pohárové soutěži vypsané v rámci šampionátu Formule E se už ženy objevily. Jenže tady jde o 27letou ženu ze Saúdské Arábie. Tedy země, kde až nedávno dostaly zástupkyně "něžného pohlaví" právo udělat si řidičský průkaz.

Ten už sympatická brunetka má a letos si vyzkoušela britskou Formuli 4. Jako nováček v ní získala 20 bodů, když se do nejlepší desítky dostala v deseti jízdách ze třiceti vypsaných.

"Hodně lidí je překvapeno, jaké změny se u nás dějí. Hodně lidí je překvapených, když mě vidí v autě závodit, ale já je ráda překvapuju," připomněla Džufaliová fakt, že jako první saúdskoarabská jezdkyně závodila na území své domoviny. 

"Jsem nadšená. Nikdy jsem nedoufala, že takový den může nastat," uvedla před první jízdou pilotka, která k autům měla vztah odmalička. Jak přiznala, vyrůstala s očima přilepenýma k obrazovce vysílající přímé přenosy Velkých cen formule 1.

V závodech shodných vozů Jaguar sice rodačka z Mekky v první jízdě skončila poslední a druhou nedokončila, ale i tak vzbudila zaslouženou pozornost.

Ríma Džufaliová v britské F4:

O týden později žena z Arabského poloostrova vystoupala na nejvyšší stupínek. Kubajsiová minulou sobotu ovládla nemistrovský závod šampionátu Formule 4 Spojených arabských emirátů.

Symbolicky se tak stalo na okruhu Yas Marina před očima smetánky formule 1. Jelo se totiž v rámci Velké ceny Abú Zabí.

19letá pilotka je velkým talentem. Už loni bojovala v italské F4, letos testovala Formuli E a jen o vlásek jí unikla účast v ženské W Serii. Teď si dojela pro první velký triumf.

Už kvalifikace přinesla historický zápis. Kubajsiová získala jako první žena pole position v podniku na úrovni národní Formule 4. Závod vypsaný na 25 minut ovládla stylem start - cíl. Šachovnicový prapor viděla s náskokem více než 3,5 vteřiny před svým prvním mužským pronásledovatelem.

"Cítím se skvěle. Svoje pocity teď nemůžu ani popsat. Budu potřeboval nějaký čas, abych všechno vstřebala," radovala se Kubajsiová a hned se běžela obejmout s otcem Chálidem, prvním jezdcem z Emirátů ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Aby těch žen nebylo v závodním poli málo, pátá dojela mladší sestra  Kubajsiové Hamda a dvanáctá už známá Džufaliová ze Saúdské Arábie.

Nedělní závod už tolik domácím nadějím nevyšel. Po havárii musela Amna Kubajsiová odstoupit a Hamda byla jedenáctá. Naopak si polepšila Džufaliová - dojela šestá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy