Antonín Charouz po 38 letech závodění ukončil kariéru

Sport Sport
26. 10. 2010 22:36
Automobilový veterán se s kariérou rozloučil 43. titulem
Vůz, s nímž v poslední sezóně vyhrával tým Cars.cz Charouz Racing
Vůz, s nímž v poslední sezóně vyhrával tým Cars.cz Charouz Racing | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Závěrečný závod Mezinárodního mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích na brněnském Masarykově okruhu byl zároveň posledním závodem osmatřicet let trvající aktivní kariéry Antonína Charouze.

Ten v Brně startoval a zvítězil se svými syny Janem a Petrem, kteří mu dopomohli k zisku jeho rekordního třiačtyřicátého závodnického titulu.

Kariéra A.Charouze (1972-2010)

celkem 43 mistrovských titulů (po sezoně 2010)

mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu sk. B (1985)

mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu sk. N (1992)

mistr FIA - Zóna Střední Evropa v závodech automobilů na okruzích (2005)

8x mistr Československa v závodech do vrchu

7x mistr Československa v závodech automobilů na okruzích

20x mistr České republiky v závodech automobilů na okruzích

vítěz závodu Pikes Peak (1994)

vítěz závodu mistrovství světa cestovních vozů na okruzích (1987)

mistr Rakouska v závodech do vrchu (1992)

mistr ČSR v automobilových soutěžích (1976)

5x vítězem ankety Zlatý volant

cena Fair play od mezinárodního olympijského výboru

Předposlední říjnový víkend se v Mezinárodním mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích sešli v týmu Cars.cz Charouz Racing členové závodnické rodiny Charouzových, kteří se střídali v kokpitu vozu Mercedes-Benz C-Klasse AMG DTM.

Během své kariéry Antonín Charouz startoval v 553 závodech, přičemž ve 473 skončil na stupních vítězů. Vyhrál 286 z nich.

"Pro mě to bylo víkend jako ze snu. Chtěl jsem svoji kariéru ukončit stylově, a tak jsem si pozval do Brna své syny. Pro Honzu nebyl tento krok šlápnutím do neznáma, i když formule je formule. U Petra musím říci, že jsme trochu riskovali, protože nikdy v tak silném voze neseděl a kdyby se cokoliv stalo, tak bychom přišli o naději na obhajobu titulu v poháru týmů. Zvládl to ale super a děkuji Honzovi, že mu s tím pomohl," pochválil své syny v cíli Antonín Charouz: "Chtěl bych tímto také poděkovat všem, kteří mi v průběhu mé jezdecké kariéry pomáhali. Ať už to byli členové jednotlivých týmů, soupeři, novináři nebo fanoušci."

O posledním závodním víkendu v Brně posádka ve složení Antonín Charouz, Jan Charouz, Petr Charouz, Adam Lacko získala druhé místo ve tříhodinovém vytrvalostním závodě, který se započítával do konečné klasifikace Mezinárodního mistrovství ČR v závodech automobilů na okruzích. Tímto výsledkem přispěla posádka k zisku dalšího titulu v hodnocení týmů.

Celý tým Cars.cz Charouz Racing pokračoval na Masarykově okruhu v Brně také po třech odjetých hodinách. Svými stabilními výkony se oba vozy mercedes dostaly do vedení v i šestihodinovém Epilogu, které udržely až do cíle kdy si pořadí po tříhodinovce pouze prohodily.

"Celý rok jsme startovali jako tým, a tak jsme v tomto duchu chtěli letošní sezónu také zakončit. Abychom získali titul ve vytrvalostních závodech, museli jsme startovat v sestavě já, Tomáš Kostka a Lukas Lichtner-Hoyer. Před tímto závodem figuroval tým Cars.cz Charouz Racing na druhém místě, ale díky skvělé práci jsme zvítězili i zde," zhodnotil svůj poslední víkend Charouz starší.

V sezóně 2010 získal tým Cars.cz Charouz Racing celkem dvacet pódiových umístění včetně deseti vítězství a stal se tak nejúspěšnějším týmem uplynulé sezóny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy