Antonín Charouz po 38 letech závodění ukončil kariéru

Sport Sport
26. 10. 2010 22:36
Automobilový veterán se s kariérou rozloučil 43. titulem
Vůz, s nímž v poslední sezóně vyhrával tým Cars.cz Charouz Racing
Vůz, s nímž v poslední sezóně vyhrával tým Cars.cz Charouz Racing | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Závěrečný závod Mezinárodního mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích na brněnském Masarykově okruhu byl zároveň posledním závodem osmatřicet let trvající aktivní kariéry Antonína Charouze.

Ten v Brně startoval a zvítězil se svými syny Janem a Petrem, kteří mu dopomohli k zisku jeho rekordního třiačtyřicátého závodnického titulu.

Kariéra A.Charouze (1972-2010)

celkem 43 mistrovských titulů (po sezoně 2010)

mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu sk. B (1985)

mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu sk. N (1992)

mistr FIA - Zóna Střední Evropa v závodech automobilů na okruzích (2005)

8x mistr Československa v závodech do vrchu

7x mistr Československa v závodech automobilů na okruzích

20x mistr České republiky v závodech automobilů na okruzích

vítěz závodu Pikes Peak (1994)

vítěz závodu mistrovství světa cestovních vozů na okruzích (1987)

mistr Rakouska v závodech do vrchu (1992)

mistr ČSR v automobilových soutěžích (1976)

5x vítězem ankety Zlatý volant

cena Fair play od mezinárodního olympijského výboru

Předposlední říjnový víkend se v Mezinárodním mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích sešli v týmu Cars.cz Charouz Racing členové závodnické rodiny Charouzových, kteří se střídali v kokpitu vozu Mercedes-Benz C-Klasse AMG DTM.

Během své kariéry Antonín Charouz startoval v 553 závodech, přičemž ve 473 skončil na stupních vítězů. Vyhrál 286 z nich.

"Pro mě to bylo víkend jako ze snu. Chtěl jsem svoji kariéru ukončit stylově, a tak jsem si pozval do Brna své syny. Pro Honzu nebyl tento krok šlápnutím do neznáma, i když formule je formule. U Petra musím říci, že jsme trochu riskovali, protože nikdy v tak silném voze neseděl a kdyby se cokoliv stalo, tak bychom přišli o naději na obhajobu titulu v poháru týmů. Zvládl to ale super a děkuji Honzovi, že mu s tím pomohl," pochválil své syny v cíli Antonín Charouz: "Chtěl bych tímto také poděkovat všem, kteří mi v průběhu mé jezdecké kariéry pomáhali. Ať už to byli členové jednotlivých týmů, soupeři, novináři nebo fanoušci."

O posledním závodním víkendu v Brně posádka ve složení Antonín Charouz, Jan Charouz, Petr Charouz, Adam Lacko získala druhé místo ve tříhodinovém vytrvalostním závodě, který se započítával do konečné klasifikace Mezinárodního mistrovství ČR v závodech automobilů na okruzích. Tímto výsledkem přispěla posádka k zisku dalšího titulu v hodnocení týmů.

Celý tým Cars.cz Charouz Racing pokračoval na Masarykově okruhu v Brně také po třech odjetých hodinách. Svými stabilními výkony se oba vozy mercedes dostaly do vedení v i šestihodinovém Epilogu, které udržely až do cíle kdy si pořadí po tříhodinovce pouze prohodily.

"Celý rok jsme startovali jako tým, a tak jsme v tomto duchu chtěli letošní sezónu také zakončit. Abychom získali titul ve vytrvalostních závodech, museli jsme startovat v sestavě já, Tomáš Kostka a Lukas Lichtner-Hoyer. Před tímto závodem figuroval tým Cars.cz Charouz Racing na druhém místě, ale díky skvělé práci jsme zvítězili i zde," zhodnotil svůj poslední víkend Charouz starší.

V sezóně 2010 získal tým Cars.cz Charouz Racing celkem dvacet pódiových umístění včetně deseti vítězství a stal se tak nejúspěšnějším týmem uplynulé sezóny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy