Alonso po odchodu z formule 1 vyhrává, podruhé jeho posádka ovládla závod v USA

19. 3. 2019 19:00
Po odchodu z formule 1 sbírá Fernando Alonso jeden úspěch za druhým. Bývalý pilot McLarenu po vítězství v závodě 24h Daytona o víkendu opanoval se svými spolujezdci také osmihodinovku v Sebringu, která se jela jako součást "super sezony" 2018-19 MS ve vytrvalostních závodech (FIA WEC)
Fernando Alonso slaví triumf své posádky v osmihodinovce v Sebringu.
Fernando Alonso slaví triumf své posádky v osmihodinovce v Sebringu. | Foto: Toyota Gazoo Racing

Ve floridské Daytoně byl 37letý jezdec členem vítězné posádky Cadillacu DPi-V.R, v lednu se jelo se v rámci zámořského seriálu WeatherTech SportsCar Championship.

Vedle domácího Jordana Taylora a Nizozemce Rengera van der Zandeho se Alonso střídal také s japonským pilotem Kamuji Kobajašim. A právě spolu s tímto expilotem F1 se od loňska potkává i v továrním týmu Toyoty v rámci FIA WEC. Ovšem tady sedí každý v jiném voze, takže spolu bojují o celkové vítězství.

Aktuální přechodová sezona se totiž vyznačuje tím, že po odchodu Porsche zůstal jediný tým s hybridními motory. A tím je právě Toyota, která tak mezi "klasickými" speciály elitní kategorie LPM1 výrazně vyčnívá a v podstatě bojuje jen s vlastními technickými problémy.

V Sebringu hrála v závodě odstartovaném za denního světla a odmávaného v noci prim "Alonsova" Toyota se startovním číslem 8. Své schopnosti ukázal už v kvalifikaci, kde zajel nový rekord amerického okruhu. Španěl pak spolu se svými parťáky z vítězného Le Mans 2018 Sébastienem Buemim a Kazuki Nakadžimou vyhrál před Kobajašim a spol. o jedno kolo.

Převahu japonské značky demonstruje fakt, že vůz ruské stáje SMP Racing na třetím místě ztratil i s dvěma expiloty F1 (Vitalij Petrov a Brendon Hartley) na vítěze plných 11 kol. "V noci je Sebring kouzelný. Závod jsme si užíval a rekord v kvalifikaci byl příjemná třešnička na dortu," uvedl rodák z Ovieda.

Vítěznou sérii by Alonso velice rád prodloužil v květnu ve slavném závodě na 500 mil v Indianapolisu. Nejslavnější závod zámořské formulové série mu chybí v završení pověstné motoristické Trojkoruny, Zatím jen Graham Hill dokázal vyhrát v Indy, v Le Mans i závod F1 v Monaku. Alonso má doma dva ze tří požadovaných úspěchů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy