Alonso má za sebou úspěšné testy, v Malajsii bude na startu

ČTK ČTK
23. 3. 2015 12:17
Španělský pilot Fernando Alonso by měl v neděli v Malajsii absolvovat svou první Grand Prix formule 1 po návratu do McLarenu.
Fernando Alonso
Fernando Alonso | Foto: McLaren Honda

Londýn - Španělský pilot Fernando Alonso by měl v neděli v Malajsii absolvovat svou první Grand Prix formule 1 po návratu do McLarenu. Mistr světa z let 2005 a 2006, jenž kvůli otřesu mozku z testování nemohl startovat v úvodní Velké ceně sezony v Austrálii, už absolvoval několik lékařských testů s pozitivním výsledkem. Další ho však ještě čekají.

Podle španělských médií Alonso absolvoval v Cambridgi lékařská vyšetření na krátkodobou i dlouhodobou paměť a na reflexy. Od tamních specialistů dostal údajně zelenou k návratu do kokpitu. "Je to soukromá záležitost, takže to nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Nepochybuji však o tom, že odletí do Malajsie podle plánu," uvedl Alonsův manažer Luís García Abad.

Ve čtvrtek přímo v Sepangu by měl Španěla vyšetřit lékařský delegát Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jean-Charles Piette a jeho fyzickou připravenost by měl otestovat lékařský štáb Velké ceny. Až poté by mohl Alonso dostat definitivní povolení k účasti v závodě.

Alonso přišel do McLarenu, za který už jezdil v roce 2007, před sezonou po pětiletém působení ve Ferrari. Při testování v Barceloně 22. února měl havárii a kvůli otřesu mozku chyběl 15. března na startu zahajovací Grand Prix Austrálie.

V Melbourne nemohl závodit ani finský pilot Valtteri Bottas z Williamsu, jenž sice absolvoval tréninky i kvalifikaci, ale do samotné Velké ceny nenastoupil kvůli bolestem zad. Také stav čtvrtého muže z loňské sezony MS se lepší a ani on by neměl v Malajsii chybět.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy