Alonso jako Bílek: všechno vyhrát mu na titul nemusí stačit

Radek Vičík Radek Vičík
9. 9. 2013 14:00
Sebastian Vettel si nedělním vítězstvím v Monze udělal obrovský krok ke zisku čtvrtého titulu mistra světa formule 1.
Fernando Alonso může věřit snad už jen v zázrak.
Fernando Alonso může věřit snad už jen v zázrak. | Foto: Reuters

Analýza - Fernando Alonso se vedle formule 1 zajímá nejvíc o cyklistiku. Ale pokud by se pozeptal na dění v kvalifikaci o MS 2014, tak by musel zjistit, že je na tom úplně stejně jako český kouč Michal Bílek.

Ne, že by Alonsa nenáviděl celý národ, naopak jeho zbožňují v rodném Španělsku i v Itálii, jejíž barvy hájí coby pilot Ferrari.

Jenže jinak jsou jeho vyhlídky podobné jako českého nároďáku. I kdyby vyhrál všechny závody do konce sezony mistrovství světa, titul mu to nemusí přinést.

Vettel si může dát dva závody pauzu

Řeč čísel je totiž neúprosná. Nedělní vítězství v Monze bylo pro Sebastiana Vettela dost možná klíčové k zajištění čtvrtého titulu mistra světa po sobě. Pilot Red Bullu navýšil svůj náskok v čele seriálu na úctyhodných 53 bodů.

Když nic jiného, tak při přídělu 25 bodů za první místo si Němec může dát příště dvě Grand Prix nohy na stůl, dívat se na ně v televizi a pořád bude lídrem seriálu.

To není všechno. I kdyby Alonso vyhrál všech sedm zbývajících klání, tak Vettelovi na titul stačí „v klidu“ dojíždět na druhém místě. Ba dokonce jednou může být i třetí, a přesto pořád získá víc bodů než Španěl.

Lídra čekají jeho úspěšné tratě

To jsou ovšem tak zvaná "tvrdá data" hovořící jen o statistických možnostech. Realita je pro Vettela mnohem příjemnější. Odchodem formule 1 z Evropy začíná série jeho neúspěšnějších závodů.

Loni získal ve Velkých cenách Singapuru, Koreje, Japonska, Indie, Abú Zabí, USA a Brazílie dohromady 141 bodů. Šestkrát byl na stupních vítězů a jen v dramatickém finále sezony v Sao Paulu obsadil "až" šestou příčku.

Jenže to proti Vettelovi stál úplně jiný Alonso, který po Monze vedl před budoucím šampionem o 39 bodů...

Aby těch pozitivních čísel pro Němce nebylo málo, v letech 2010 a 2011 v těch Grand Prix, které se v té době jely (americký závod Austinu měl premiéru loni a indický předloni), nasbíral vždycky v průměru víc než 20 bodů.

Naděje umírá poslední

To všechno hovoří pro Vettela a Alonso moc dobře ví, že mu může pomoci asi už jen zázrak.

"Musíme být realisté. Je to velký rozdíl a nemáme před sebou tolik závodů a asi ani tolik rychlosti, abychom mohli soustavně vyhrávat. Musíme mít štěstí a Sebastian pár nedokončených závodů," řekl Alonso.

Ale naděje španělského pilota stále žije. Když si nebude chtít připomenout zrovna to, jak on sám loni prohrál relativně dobře rozjetou sezonu, může se inspirovat rokem 2007.

Tehdy byl u McLarenu týmovým parťákem nováčka Lewise Hamiltona. Brit šest závodů před koncem vedl o 20 bodů před Kimi Räikkönenem (tehdy bylo za vítězství 10 bodů), aby po poslední Grand Prix sezony o jediný bod s Finem prohrál.

Formule 1 dokáže být krásná, ale i krutá. Jakou tváří se otočí k současnému suverénovi Vettelovi a jeho pronásledovateli Alonsovi, to se dozvíme v nadcházejících deseti týdnech, do kterých je namačkána zbývající sedmička Grand Prix.