Alonso sen o Trojkoruně nevzdává. Na třetí pokus zamíří na Indy 500, znovu v McLarenu

Radek Vičík Radek Vičík
26. 2. 2020 9:42
Dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso se i letos pokusí v Indianapolisu získat legendární Trojkorunu. V závodě seriálu Indycar na 500 mil ještě nikdy neviděl cíl.
Zklamaný Fernando Alonso po neúspěšné kvalifikaci na 500 mil Indianapolis 2019
Zklamaný Fernando Alonso po neúspěšné kvalifikaci na 500 mil Indianapolis 2019 | Foto: IndyCar Media

Po úspěšné premiéře v Rallye Dakar se španělský pilot rozhodl na třetí pokus uspět v závodě amerických formulí Indy 500. 38letý pilot se na startu domluvil s týmem Arrow McLaren SP,  tedy jakousi americkou pobočkou stáje F1, v jejíchž barvách ve světovém šampionátu absolvoval pět sezon.

Triumf ve "Staré cihelně" v Indianapolisu stále dvojnásobnému šampionu  čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a vítězi GP Monaka formule 1 chybí k tomu, aby dorovnal slavného Grahama Hilla. Brit je totiž zatím jediným závodníkem historie, jenž dosáhl na legendární Trojkorunu.

"Jsem závodník a Indy 500 je největším závodem světa. Před tímto podnikem a každým, kdo v něm nastoupí, mám maximální respekt. Jediné, co chci, je se s nimi poměřit a předvést ten nejlepší výkon," uvedl Alonso.

Slovo "respekt" nepadlo v jeho vyjádření náhodou. Loni se v barvách McLarenu po havárii v tréninku do závodu vůbec nekvalifikoval. V roce 2017 (to jel ve společném týmu McLarenu a Andretti Autosport) při svém debutu sice 24 kol vedl, jenže klání nedokončil kvůli poruše motoru Honda.

Ani McLarenu se v IndyCar zatím moc nedařilo, proto pro letošní rok spojil síly s renomovanou stájí Schmidt Peterson. Tým pro celou sezonu IndyCar nasadí dva mladíky: Patricia O'Warda z Mexika a Američana Olivera Askewa. Alonso bude pro Indy 500 třetím pilotem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy