15. 8. 2009 16:20
Pešek zajel patnáctý čas
Valentino Rossi se připravuje na trénink v Brně
Valentino Rossi se připravuje na trénink v Brně | Foto: Reuters

Brno - Český motocyklový jezdec Karel Abraham odstartuje do jedenáctého dílu mistrovství světa na Masarykově okruhu v Brně díky desátému místu v kvalifikaci ze třetí řady.

Lukáš Pešek byl patnáctý a bude stát v řadě za Abrahamem. Nejrychlejšího času dosáhl ve třídě do 250 ccm Ital Marco Simoncelli.

Abraham, jenž se probojoval v kvalifikaci do elitní desítky potřetí za sebou, zaostal za třetím mužem průběžného pořadí Simoncellim o 1,2 vteřiny. Pešek byl o 1,985 pomalejší než Ital. Lídr seriálu dvěstěpadesátek Japonec Hiroši Aojama dnes skončil druhý.

V královské kategorii MotoGP byl nejlepší osminásobný světový šampion Ital Valentino Rossi, který dokonce vylepšil svůj traťový rekord z roku 2006. Novým maximem je nyní čas 1:56,145.

Abraham vidí u Brna nevýhody, Pešek má radost z formy
Pešek se na Brno těší. Ambice? Umístění v první desítce

Pětinásobný vítěz české Grand Prix ovládl kvalifikaci i přes lehčí pád tři minuty před jejím koncem. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega z Yamahy Jorge Lorenzo, třetí byl další Španěl Dani Pedrosa. Při absenci zdravotně indisponovaného Australana Caseyho Stonera se tak do první řady postaví aktuálně tři nejlepší jezdci průběžného pořadí MS.

V nejslabší třídě do 125 ccm obsadil Lukáš Šembera 25. místo. Nejrychlejšího času dosáhl Ital Andrea Iannone, za kterým šestnáctiletý brněnský rodák zaostal o 2,9 vteřiny.

Do hlavního závodu se kvalifikovali i další dva čeští jezdci, startující na divokou kartu. Karel Pešek obsadil 29. místo, Ladislav Chmelík byl 35. a jako poslední splnil kritéria pro start v nedělním klání.

Vedoucí muž průběžného pořadí nejslabší kubatury Julian Simon ze Španělska byl v kvalifikaci čtvrtý a zajistil si tak postavení v první řadě.

Nedělní program začíná na Masarykově okruhu už v 8:45. Hlavní závody odstartují v 11:00, kdy se na trati představí jezdci třídy do 125 ccm.

Velká cena České republiky, 11. závod MS silničních motocyklů v Brně - kvalifikace:
Do 125 cm:
1. Iannone (It./Aprilia) 2:08,171, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,313, 3. Cortese (Něm./Derbi) -0,336, 4. Simon (Šp./Aprilia) -0,371, 5. Smith (Brit./Aprilia) -0,786, 6. Bradl (Něm./Aprilia) -1,013, ...25. L. Šembera (ČR/Aprilia) -2,903, 29. K. Pešek (ČR/Derbi) -3,952, 35. Chmelík (ČR/Honda) -8,496.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 2:01,611, 2. H. Aojama (Jap./Honda) -0,350, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -0,453, 4. Debon (Šp./Aprilia) -0,773, 5. Di Meglio (It./Aprilia) -0,815, 6. Locatelli (It./Gilera) -0,932, ...10. Abraham

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:56,145, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,050, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,333, 4. Elias (Šp./Honda) -0,672, 5. Edwards (USA/Yamaha) -0,809, 6. Dovizioso (It./Honda) -0,963.</