Abraham i Kornfeil zakončili sezonu sedmými místy

11. 11. 2012 15:28
Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil zakončil sezonu mistrovství světa třídy Moto3 sedmým místem ve Valencii. Lépe v této sezoně dopadl pouze v domácí Grand Prix v Brně, kde dojel šestý.
Jakub Kornfeil zakončil letošní sezonu sedmým místem ve Valencii

Valencie - Čeští motocykloví jezdci Karel Abraham a Jakub Kornfeil zakončili mistrovství světa sedmými místy ve Velké ceně Valencie. Abraham tím vyrovnal své maximum v dvouletém působení v královské třídě MotoGP, Kornfeil si připsal druhý nejlepší výsledek v sezoně Moto3.

Abraham v závodě poznamenaném výměnou strojů po oschnutí trati mířil dokonce k životnímu výsledku, ale těsně před koncem mu vrátil předjetí Andrea Dovozioso. V MotoGP nicméně Abraham ještě lépe nedojel, vloni byl sedmý v Jerezu a Silverstonu, letos bylo dosud jeho maximem osmé místo z Indianapolis. V pořadí MS skončil s 59 body stejně jako vloni čtrnáctý, v příštím roce po dvou letech u Ducati přesedlá na aprilii.

Šesté vítězství z posledních osmi závodů slavil ve Valencii Dani Pedrosa ze Španělska, jeho jediný přemožitel v MS Jorge Lorenzo měl pád. Na druhém místě dojel při teprve svém druhém startu v sezoně Japonec Kacujuki Nakasuga.

Kornfeil dopadl lépe jen doma v Brně

Kornfeil v této sezoně dopadl lépe pouze v domácí Grand Prix v Brně, kde dojel šestý. Mimo český okruh, kde v předchozích letech skončil sedmý a pátý, si dnes Kornfeil vyrovnal své maximum. Na zahraničních tratích skončil sedmý zatím jen vloni ve Velké ceně Španělska v Jerezu.

Závěrečný závod sezony na mokré a osychající dráze vyhrál Brit Danny Kent. V souboji vedoucí čtyřčlenné skupiny předjel v poslední zatáčce mistra světa Sandra Corteseho z Německa a vybojoval druhé vítězství v sezoně i kariéře.

Devatenáctiletý Kornfeil po startu z páté řady vypadl z bodovaných míst, ale postupně se na ně vrátil. I díky pádům několika jezdců vylepšil své konto o devět bodů na 71 a potvrdil konečné patnácté místo v šampionátu. Závod pro něj byl i rozlučkou s týmem Redox-Ongetta-Centro Seta. V příští sezoně bude v Moto3 startovat za nizozemskou stáj RW Racing, v jejíchž barvách se dnes stal vicemistrem světa Španěl Luis Salom.

Druhý český jezdec na startu Moto3 Miroslav Popov do cíle nedojel.

Márquez se probil do čela až z konce

V Moto2 potvrdil Marc Márquez, že titul mistra světa je ve správných rukách. Na domácí trati vybojoval deváté vítězství v sezoně, ačkoliv na startu stál na samém chvostu třiatřicetičlenného pole. Na základě výsledků kvalifikace měl devatenáctiletý jezdec startovat z druhé pozice, ale direktoriát závodu jej odsunul na poslední místo kvůli ohrožení soupeře ve volném tréninku.

Márquez, který se předloni stal mistrem světa stopětadvacítek a vloni skončil v Moto2 druhý, nahradí v příští sezoně australského šampiona Caseyho Stonera v továrním týmu Hondy v elitní kategorii MotoGP. Stoner se kariérou rozloučil třetím místem.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3:
1. Kent (Brit./KTM) 45:05,891, 2. Cortese (Něm./KTM) -0,056, 3. Khairuddin (Mal./KTM) -0,114, 4. Binder (JAR/KTM) -0,431, 5. Faubel (Šp./Honda) -4,371, 6. L. Rossi (Fr./Honda) -7,605, 7. Kornfeil (ČR/Honda) -14,931, ...Popov (ČR/Mahindra) nedokončil.
Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. Cortese 325 b., 2. Salom (Šp./KTM) 214, 3. Viňales (Šp./Honda) 207, 4. Kent 154, 5. Rins (Šp./Honda) 141, 6. Fenati (It./Honda) 136, ...15. Kornfeil 71.

Moto2:
1. M. Márquez 48:50,706, 2. Simón -1,256, 3. Terol (všichni Šp./Suter) -11,372, 4. Lüthi -13,006, 5. Aegerter (oba Švýc./Suter) -13,825, 6. Torres (Šp./Suter) -27,911.
Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. M. Márquez 324, 2. P. Espargaró (Šp./Kalex) 268, 3. Iannone (It./Speed Up) 193, 4. Lüthi 190, 5. Redding (Brit./Kalex) 161, 6. Kallio (Fin./Kalex) 128.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 48:23,819, 2. Nakasuga (Jap./Yamaha) -37,661, 3. Stoner (Austr./Honda) -1:00,633, 4. Bautista (Šp./Honda) -1:02,811, 5. Pirro (It./FTR) -1:26,608, 6. Dovizioso (It./Yamaha) -1:30,423, 7. Abraham (ČR/Ducati) -1:31,789.

Konečné pořadí (po 18 závodech): 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 350, 2. Pedrosa 332, 3. Stoner 254, 4. Dovizioso 218, 5. Bautista 178, 6. V. Rossi (It./Ducati) 163.