A1 GP mění pravidla: Více bodů i zástávek v boxech

Radek Vičík Radek Vičík
31. 8. 2007 10:15
Český tým pojede v nových barvách
Český tým A1 GP pojede v této sezoně v nových barvách.
Český tým A1 GP pojede v této sezoně v nových barvách. | Foto: BPA

Praha - Formulová série A1 GP se blíží ke startu třetí sezony. Její představitelé nachystali pro ročník 2007/2008 několik zásadních změn pravidel.

Tím prvním je úprava kvalifikace. Zůstaly sice čtyři 15minutové úseky, v nichž má každá ze stájí jedno rychlé kolo.

Českou jedničkou pro A1 GP bude Erik Janiš - čtěte ZDE

Ale už skončila doba, kdy se sčítají dva nejlepší časy, které určují postavení na startu sprintu. Přichází jednodušší metoda.

První dvě části kvalifikace určí postavení na začátku sprintu a druhé dva v hlavním závodě. To znamená, že startovní rošt hlavního závodu už nebude více dán výsledky sprintu.

Více bodů pro více jezdců

Nové bude i bodování. Oproti stávajícímu stavu si body z obou závodů odveze hned desítka pilotů. Za vítězství jich bude 15, za druhé místo 12, za třetí 10, za čtvrté 8 a pak od šesti až po jeden bod za desátou příčku.

Celkem se za víkend dá získat až 32 bodů (dvakrát patnáct za dva triumfy + dva body za nejrychlejší kolo v každé jízdě).

Český tým pojede v novém

Zavádí se i druhá povinná zastávka v hlavním závodě. Vedle první, která musí být provedena mezi osmým až šestnáctým, bude oznámeno teprve 30 minut před startem okno, v němž musí být absolvována druhá.

Týmy tak budou nuceny až těsně před závodem zvolit svoji strategii a vedení seriálu očekává, že se tím zvýší atraktivita seriálu.

Český tým, jehož hlavním jezdcem bude Erik Janiš, představil nové zbarvení svého monopostu. Vedení stáje jej zvolilo na základě soutěže tuzemských fanoušků.

Z bezmála devadesáti návrhů uspěla práce Radovana Horského z Jeseníku. Formule v novém hávu se již proháněla po závodní dráze. V anglickém Silverstone se při testech tento týden za jejím volantem střídali Erik Janiš a Jan Charouz.

Velká cena České republiky A1 GP se pojede na Masarykově okruhu v Brně 14. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy