Dobrá práce! Toyota v ardenských lesích ovládla generálku na slavné Le Mans

Třicítka vozů a více než osm desítek pilotů se v sobotu proháněli šest hodin po okruhu ve Spa. Pro triumf si dojeli piloti továrního týmu Toyota.
Závod s dramatickým startem na slavném okruhu byl pro všechny účastníky světového šampionátu ve vytrvalostních závodech (WEC) o to důležitější, že to byla poslední generálka slavných 24 hodin Le Mans.  Legendární podnik je na programu v červnu.
Před startem byli v nejlepším rozpoložení piloti Porsche. Britský pilot Nick Tandy si dokonce dělal selfie.
Německý tým měl k optimismu důvod, protože jeden z jeho dvou speciálů  Porsche 919 Hybrid vyhrál kvalifikaci.
Porsche také první odjelo do slavné zatáčky Eau Rouge a během závodu se oba zbylé tovární týmy v elitní třídě prototypů LMP1 přetahovaly o vítězství.
Foto: Toyota Motorsport
Radek Vičík Radek Vičík
7. 5. 2017 10:50
Prohlédněte si fotografie z šestihodinovky ve Spa, která byla pro jezdce a týmy ze světového šampionátu ve vytrvalostních závodech velkou generálkou na červnový závod v Le Mans.
 

Právě se děje

před 56 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy