Ruční výsledková tabule, minimální bezpečnost. Tak se v Indy závodilo před 110 lety

Ruční výsledková tabule, minimální bezpečnost. Tak se v Indy závodilo před 110 lety
Vítězem prvního ročníku závodu na 500 mil se v Indianapolisu Američan Ray Harroun ve voze Marmon Wasp. Jelo se před 110 lety, 30. května 1911.
Ray Harroun (na snímku) neodjel celý závod. Jak bylo tehdy zvykem, měl svého "odpočinkového pilota". Cyrus Patschke místo něj absolvoval 35 kol, na chvíli nahradil také druhého jezdce Harrounova týmu Nordyke & Marmon Company.
Na začátku se zde konaly třídenní závody. Jejich součástí byly souboje automobilů...
Zastávky v boxech vypadaly v automobilovém "pravěku" úplně jinak, než na jaké jsme zvyklé třeba z formule 1. Na snímku mechanici pracuji na Benzu Boba Burmana.
Foto: IndyCar Media
Radek Vičík Radek Vičík
12. 7. 2021 21:03
Před 110 lety se na oválu v Indianapolisu jel první ročník závodu Indy 500. Vraťte se spolu s námi do bezstarostné doby před první světovou válkou, kdy se rodil moderní motoristický sport.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy