Fascinovaní diváci v pravěku motorismu. Tak se v Indianapolisu jelo před 110 lety

Fascinovaní diváci v pravěku motorismu. Tak se v Indianapolisu jelo před 110 lety
Ray Harroun (na snímku) neodjel celý závod. Jak bylo tehdy zvykem, měl svého "odpočinkového pilota". Cyrus Patschke místo něj absolvoval 35 kol, na chvíli nahradil také druhého jezdce Harrounova týmu Nordyke & Marmon Company.
Na začátku se zde konaly třídenní závody. Jejich součástí byly souboje automobilů...
Zastávky v boxech vypadaly v automobilovém "pravěku" úplně jinak, než na jaké jsme zvyklé třeba z formule 1. Na snímku mechanici pracuji na Benzu Boba Burmana.
Lewis Strang, pozdější držitel pole position v prvním ročníku Indy 500, stojí nad modelem oválu.
Foto: IndyCar Media
Radek Vičík Radek Vičík
30. 5. 2021 11:27
Před 110 lety, 30. května 1911 se na oválu v Indianapolisu jel první ročník závodu Indy 500. Vraťte se spolu s námi do bezstarostné doby před první světovou válkou, kdy se rodil moderní motoristický sport.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy