30 let Tatry na Rallye Dakar: Od "Monsieura Dakar" po Phoenixe

Připomeňte si s námi třicet let působení značky Tatra na Rallye Dakar, s nímž je spojeno také šest vítězství "Monsieura Dakar" Karla Lopraise.
Pamětníkům to možná tak nepřijde, ale letos je tomu už třicet let, co se na Rallye Dakar poprvé objevily vozy Tatra. Kulaté výročí kopřivnické značky na slavné soutěži připomněli také piloti stáje Buggyra, která je fakticky továrním týmem Tatry.
O dva roky později už Loprais slavil první vítězství. Dovezl ho k němu speciál Tatra 815 4x4. Šestikolku v tomto roce mezi jinými pilotoval i bývalý jezdec formule 1 Clay Regazzoni, jenž měl vůz po vážné nehodě z Long Beach upravený na ruční ovládání. Na startovní listině bylo tehdy neuvěřitelných 14 vozů značky Tatra.
Po tragédii nizozemského DAFu z roku 1998 byla o rok později účast kamionů na Dakaru zrušena. Do znovuobnovené kategorie naskočila Tatra v ročníku 1990 opět s dvěma továrními vozy. Zdeněk Kahánek v šestikolce obsadil třetí místo.
Roku 1992 se Kopřivničtí vrátili na pomyslné stupně vítězů třetím místem Karla Lopraise. Ve spolupráci s Motokovem zamířila do Afriky hned tři "fabrická"auta. Ale už jen jedno mělo tři nápravy.
Foto: Tatra Trucks
Radek Vičík Radek Vičík
10. 1. 2016 7:00
Připomeňte si s námi třicet let působení značky Tatra na Rallye Dakar, s nímž je spojeno také šest vítězství "Monsieura Dakar" Karla Lopraise.

Více o Rallye Dakar čtěte ZDE

 

Právě se děje

před 15 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy