30 let Tatry na Rallye Dakar: Od "Monsieura Dakar" po Phoenixe

Připomeňte si s námi třicet let působení značky Tatra na Rallye Dakar, s nímž je spojeno také šest vítězství "Monsieura Dakar" Karla Lopraise.
Pamětníkům to možná tak nepřijde, ale letos je tomu už třicet let, co se na Rallye Dakar poprvé objevily vozy Tatra. Kulaté výročí kopřivnické značky na slavné soutěži připomněli také piloti stáje Buggyra, která je fakticky továrním týmem Tatry.
O dva roky později už Loprais slavil první vítězství. Dovezl ho k němu speciál Tatra 815 4x4. Šestikolku v tomto roce mezi jinými pilotoval i bývalý jezdec formule 1 Clay Regazzoni, jenž měl vůz po vážné nehodě z Long Beach upravený na ruční ovládání. Na startovní listině bylo tehdy neuvěřitelných 14 vozů značky Tatra.
Po tragédii nizozemského DAFu z roku 1998 byla o rok později účast kamionů na Dakaru zrušena. Do znovuobnovené kategorie naskočila Tatra v ročníku 1990 opět s dvěma továrními vozy. Zdeněk Kahánek v šestikolce obsadil třetí místo.
Roku 1992 se Kopřivničtí vrátili na pomyslné stupně vítězů třetím místem Karla Lopraise. Ve spolupráci s Motokovem zamířila do Afriky hned tři "fabrická"auta. Ale už jen jedno mělo tři nápravy.
Foto: Tatra Trucks
Radek Vičík Radek Vičík
10. 1. 2016 7:00
Připomeňte si s námi třicet let působení značky Tatra na Rallye Dakar, s nímž je spojeno také šest vítězství "Monsieura Dakar" Karla Lopraise.

Více o Rallye Dakar čtěte ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy