Vláda Toyoty v Le Mans pokračuje. Japonská značka vyhrála popáté za sebou

rav rav
12. 6. 2022 16:03
Toyota oslavila v neděli už pátý triumf v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Postarali se o něj expiloti F1 Francouz Sébastien Buemi, Brendon Hartley z Austrálie a japonský jezdec Ryo Hirakawa.
Toyota posádky Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa v závodě na 24 hodin v Le Mans 2022
Toyota posádky Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa v závodě na 24 hodin v Le Mans 2022 | Foto: Toyota Gazoo Racing

Japonská značka měla závod plně v režii od startu. Bylo jen otázkou, zda vyhraje její speciál třídy Hyperauto s číslem 7, nebo osmička. Nakonec uspělo francouzsko-australsko-japonské trio, které porazilo posádku Mike Conway,  Kamui Kobajaši a José Maria López o dvě minuty.

Za Toyotami se umístily dva elegantní speciály americké značky Glickenhaus. Ten se stal první vozem zkonstruovaným v USA na stupních vítězů Le Mans od roku 1969.

Roberta Kubicu dělil od triumfu ve slabší prototypové kategorii LMP2 jeden okruh. Polský rezervní pilot stáje formule 1 Alfa Romeo pilotoval vůz Oreca Prema Orlen Teamu, triumf ale nakonec slavila stáj Jota. Slovenský tým ARC Bratislava byl klasifikován na 21. pozici.

Loučení s profesionální kategorií LM GTE Pro sportovních vozů oslavilo vítězně Porsche, které se ubránilo před stíhací jízdou obou továrních vozů Ferrari. Amatérskou třídu LM GTE Am ovládl tým TF Sport s vozem Aston Martin. Trio herce Michaela Fassbendera obsadilo 16. pozici.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Buemi, Hartley, Nakadžima (Švýc., N. Zél., Jap./Toyota GR010 Hybrid) 380 kol, 2. Conway, Kobajaši, López (Brit., Jap., Arg./Toyota GR010 Hybrid) -2:01,222, 3. Briscoe, Westbrook, Mailleux (USA, Brit., Fr./Glickenhaus 007 LMH) -5 kol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy