Vláda Toyoty v Le Mans pokračuje. Japonská značka vyhrála popáté za sebou

rav rav
12. 6. 2022 16:03
Toyota oslavila v neděli už pátý triumf v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Postarali se o něj expiloti F1 Francouz Sébastien Buemi, Brendon Hartley z Austrálie a japonský jezdec Ryo Hirakawa.
Toyota posádky Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa v závodě na 24 hodin v Le Mans 2022 | Foto: Toyota Gazoo Racing

Japonská značka měla závod plně v režii od startu. Bylo jen otázkou, zda vyhraje její speciál třídy Hyperauto s číslem 7, nebo osmička. Nakonec uspělo francouzsko-australsko-japonské trio, které porazilo posádku Mike Conway,  Kamui Kobajaši a José Maria López o dvě minuty.

Za Toyotami se umístily dva elegantní speciály americké značky Glickenhaus. Ten se stal první vozem zkonstruovaným v USA na stupních vítězů Le Mans od roku 1969.

Roberta Kubicu dělil od triumfu ve slabší prototypové kategorii LMP2 jeden okruh. Polský rezervní pilot stáje formule 1 Alfa Romeo pilotoval vůz Oreca Prema Orlen Teamu, triumf ale nakonec slavila stáj Jota. Slovenský tým ARC Bratislava byl klasifikován na 21. pozici.

Loučení s profesionální kategorií LM GTE Pro sportovních vozů oslavilo vítězně Porsche, které se ubránilo před stíhací jízdou obou továrních vozů Ferrari. Amatérskou třídu LM GTE Am ovládl tým TF Sport s vozem Aston Martin. Trio herce Michaela Fassbendera obsadilo 16. pozici.