Toyota v Le Mans splnila misi. Oslavila třetí vítězství za sebou

Radek Vičík Radek Vičík
20. 9. 2020 14:35
Hybridní prototyp Toyota vyhrál potřetí v řadě legendární čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. V závodě, který se výjimečně nejel v červnu a konal se před prázdnými tribunami, triumfovala posádka Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley.
Toyota posádky Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley v závodě 24 hodin Le Mans 2020 | Foto: Toyota Gazoo Racing

Zatímco Francouz Buemi a Nakadžima z Japonska byly u předchozích dvou výher, Fernanda Alonsa letos nahradil jiný pilot se zkušeností z F1 - Brendan Hartley. Australan na Circuit de la Sarthre vyhrál už před třemi lety za volantem Porsche.

Toyota, která jako poslední nasazuje v elitní kategorii LMP1 hybridní vozy, měla závod od začátku pod kontrolou. Z vedení se dlouho radoval tým startující z pole position. Jenže trojici Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López výrazně zdržela výměna turba, takže skončila s deficitem šesti okruhů až třetí.

Mezi oba japonské vozy se se ztrátou pěti kol na vítěze vklínil vůz Rebellion s klasickým spalovacím motorem. Za jeho volantem se střídali Gustavo Menezes z USA, domácí pilot Norman Nato a Brazilec Bruno Senna.

Ve vyrovnané nižší prototypové kategorii LMP2 vyhrál tým United Autosports, který vede současný boss stáje F1 McLaren Zak Brown. Sportovním vozům v obou kategoriích (profesionální LMGTE Pro i LMGT Am) vládla auta značky Aston Martin.