Toyota v Le Mans splnila misi. Oslavila třetí vítězství za sebou

Radek Vičík Radek Vičík
20. 9. 2020 14:35
Hybridní prototyp Toyota vyhrál potřetí v řadě legendární čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. V závodě, který se výjimečně nejel v červnu a konal se před prázdnými tribunami, triumfovala posádka Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley.
Toyota posádky Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley v závodě 24 hodin Le Mans 2020
Toyota posádky Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley v závodě 24 hodin Le Mans 2020 | Foto: Toyota Gazoo Racing

Zatímco Francouz Buemi a Nakadžima z Japonska byly u předchozích dvou výher, Fernanda Alonsa letos nahradil jiný pilot se zkušeností z F1 - Brendan Hartley. Australan na Circuit de la Sarthre vyhrál už před třemi lety za volantem Porsche.

Toyota, která jako poslední nasazuje v elitní kategorii LMP1 hybridní vozy, měla závod od začátku pod kontrolou. Z vedení se dlouho radoval tým startující z pole position. Jenže trojici Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López výrazně zdržela výměna turba, takže skončila s deficitem šesti okruhů až třetí.

Mezi oba japonské vozy se se ztrátou pěti kol na vítěze vklínil vůz Rebellion s klasickým spalovacím motorem. Za jeho volantem se střídali Gustavo Menezes z USA, domácí pilot Norman Nato a Brazilec Bruno Senna.

Ve vyrovnané nižší prototypové kategorii LMP2 vyhrál tým United Autosports, který vede současný boss stáje F1 McLaren Zak Brown. Sportovním vozům v obou kategoriích (profesionální LMGTE Pro i LMGT Am) vládla auta značky Aston Martin.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Buemi, Nakadžima, Hartley (Švýc., Jap., N. Zél./Toyota TS050 Hybrid) 387 kol, 2. Senna, Menezes, Nato (Braz., USA, Fr./Rebellion R13) -5 kol, 3. Conway, Kobajaši, López (Brit., Jap., Arg./Toyota TS050 Hybrid) -6 kol.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy