Pozor, klokani na trati! Odvážní vačnatci avizovali den plný bouraček

Radek Vičík Radek Vičík
4. 2. 2020 19:00
Sobotní dvanáctihodinovka na okruhu v australském Bathurstu byla během tréninků ve znamení invaze klokanů. Pak následovala řada vážných havárií milionových speciálů třídy GT3.
Klokani řadili v tréninku na dvanáctihodinovku v Bathurstu | Video: Youtube.com

I když se na okruhu Mount Panorama jel už třetí velký vytrvalostní podnik letošní okruhové sezony, na závod konaný pod názvem "Bathurst 12 Hour" piloti jen tak nezapomenou.

Trať v Novém Jižním Walesu je situována v oblasti, kde se to jen hemží klokany. A i když je okruh (který je fakticky městskou tratí vytyčenou na normálních veřejných silnicích) obehnaný plotem, pro hbité vačnatce není problém jej snadno přeskočit.

Přesně to se povedlo skupině klokanů při posledním sobotním ranním tréninku. Odvážní zástupci čeledě klokanovitých začali hopkat po trati, po níž se právě proháněly silné a hlučné sportovní vozy.

Ředitelství závodu zareagovalo okamžitě. "Vyvěste červené vlajky, na trati jsou klokani!" zněl rázný pokyn pro traťové komisaře. Závodní pole tak rázem z maximálky skoro 300 km/h zvolnilo a krokem se posunovalo za nadšenými klokany, kteří tak na chvíli převzali roli zaváděcího vozidla.

Při tréninku nedošlo žádné zvíře úhony. V následující kvalifikaci se ovšem na trati s nezvyklým převýšením 174 metrů aut rozbilo víc, než bývá při podobných závodech zvykem.

Boj o pole position přinesl tři spektakulární havárie. Nejdivočejší bouračku předvedl německý pilot Marvin Kirchhöfer, jenž svůj Aston Martin doslova posadil na střechu.

V závodě se ničilo dál. Bathurst je vedle tratě výjimečný i startem za tmy. To se ale jezdci drželi a "rány" začaly až s východem nedělního ranního slunce.

O záludnosti trati se přesvědčil domácí matador Garth Tander. Australan sice na okruhu Mount Panorama třikrát vyhrál populární vytrvalostní závod v rámci seriálu Supercars, ale s Ferrari GT3 skončil v ochranné zdi z pneumatik.

Cíl nakonec z 34 vozů na startu vidělo 23 posádek. První vítězství v mezinárodním seriálu Intercontinental GT Challenge získala značka Bentley. Trio Jules Gounon, Maxime Soulet a Jordan Pepper stihlo ve speciálu Continental GT3 během 12 hodin obkroužit 314 kol. Druhý McLaren 720S GT3 tria Tom Blomqvist, Alvaro Parente a Ben Barnicoat ztratil přes 40 vteřin.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy