Mezinárodní olympijský výbor bude vyslýchat ruské sportovce. Závěry vyšetřování oznámí do konce roku

ČTK ČTK
16. 9. 2017 14:19
V říjnu by mohla vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) začít s výslechy ruských sportovců podezřelých z manipulace s dopingovými vzorky na zimních hrách v Soči 2014. Její šéf Denis Oswald to řekl na zasedání v Limě, kde zveřejnil průběžnou zprávu o stavu vyšetřování.
Prezident MOV Thomas Bach (2016)
Prezident MOV Thomas Bach (2016) | Foto: Reuters

Lima - Žádné konkrétní výsledky nepředložila ani druhá komise, jež se pod vedením Samuela Schmida zabývá podezřením ze systematického dopingu v zemi a rolí ruské vlády. Zaznělo, že k dispozici zatím nejsou žádné detailní informace. 

Na závěrech obou komisí bude podle všeho záviset účast ruských sportovců na ZOH v Pchjongčchangu. Pro jejich vyloučení se v Peru vyslovila Asociace národních antidopingových organizací (NADOs). Ta již dříve požadovala pro ruské sportovce plošný zákaz startů na všech mezinárodních soutěžích kvůli podezření z rozsáhlého státem řízeného dopingu v zemi, na který ukázala zpráva vyšetřovatele Světové antidopingové agentury (WADA) Richarda McLarena.

Hry v Pchjongčchangu začnou už za necelých pět měsíců (9.-25. února), obě komise prý ale ještě potřebují nějaký čas, než dospějí ke konkrétním závěrům. Oswald v současnosti čeká na výsledky zkoumání forenzními metodami. Aktuálně jde podle něj o první várku padesáti vzorků ze Soči označených jako ty, které mohly být po dopingové kontrole nahrazeny za "čisté". "Až budeme mít výsledky, pozveme sportovce k výslechu," uvedl Oswald.

Uvědomuje si prý, že před hrami v Pchjongčchangu tlačí jeho komisi čas, a konečnou zprávu by rád předložil do konce roku. Co nejrychlejší výsledky chce mít na stole i prezident MOV Thomas Bach, rozhodnutí by pak mělo padnout záhy. "Nesmí se stát, aby zimní hry byly zastíněny trvajícím procesem týkajícím se Ruska," uvedl Bach.

Na loňské olympiádě v Riu de Janeiro závisela účast ruských sportovců na rozhodnutí jednotlivých sportovních federací. MOV nedal na doporučení WADA k plošnému vyloučení a řada ruských sportovců směla startovat. Výjimkou byli zejména atleti, jejichž kolektivní zákaz účasti na mezinárodních akcích platí dosud. Federace IAAF pouze povoluje závodění Rusů jako neutrálních sportovců, pokud prokážou, že nejsou napojeni na ruský systém.

Antidopingový systém v Rusku v současnosti prochází reformami a jejich postup i přes odmítavý postoj NADOs vyzdvihl v Limě šéf WADA Craig Reedie. "Došlo k velkému pokroku. Je důležité, aby ruská antidopingová agentura (RUSADA) znovu zahájila činnost," řekl Reedie, podle něhož by RUSADA mohla začít plně fungovat do konce roku. "V listopadu na zasedání v Koreji by mohlo vedení WADA doporučit, že RUSADA splňuje podmínky," podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří ve čtvrtek k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice je kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy