Metoda ze severu i vakcína ochrání Čechy ve Vancouveru

Martin Jůzek
8. 12. 2009 14:11
Na olympiádu se nechá očkovat více než třetina sportovců
Vancouver se obává prasečí chřipky
Vancouver se obává prasečí chřipky | Foto: Reuters

Praha - Představte si, že už probíhá olympiáda ve Vancouveru. Blíží se start závodu v rychlobruslení. Když tu od české výpravy přijde šokující zpráva: Martina Sáblíková se nakazila prasečí chřipkou a nemůže startovat.

Myslíte si, že je to přehnané? Možná.

Každopádně však nejsou přehnaná rizika, která hrozí olympionikům na hrách v Kanadě.

Upozorňuje na to také hlavní lékař Českého olympijského výboru Jaroslav Větvička.

Čtěte dále: Na olympiádu do Vancouveru pocestuje rekordní výprava

Na úterním setkání s novináři uvedl, že více než třetina sportovců, kteří by měli odcestovat do Vancouveru, požaduje už teď speciální očkování proti běžné chřipce i proti nové, tzv. prasečí chřipce. "Zatím se ozvalo asi pětatřicet lidí," řekl.

Běžná chřipka, prasečí chřipka

Je logické, že s očkováním spěchají. Pokud se totiž podrobí této prevenci, měli by podle odborníků až několik dní odpočívat, respektive naopak by se neměli vystavovat jakékoliv větší zátěži. A ta je u sportovce enormní skoro každý den.

"Očkování by mělo proběhnout do konce prosince," prohlásil Jaroslav Větvička.

Čtěte také: 100 dní před ZOH hlásí Vancouver: Přijeďte očkovaní

Olympionici již mají příslib od veřejných činitelů, že se na ně vakcína "dostane". Postaral se o to předseda ČOV Milan Jirásek, který vše dojednal na schůzce s hlavním odborníkem ministerstva zdravotnictví.

"Trochu to jen komplikují administrativní záležitosti, protože to jde přes Bezpečnostní radu státu. Bude to tak, že vakcíny proti nové chřipce dostaneme, vakcíny proti běžné chřipce budeme hradit sami," upřesnil Větvička.

Zatímco případné onemocnění může olympioniky připravit o start na vrcholné akci, jiné nebezpečí zase může jejich výkon notně oslabit. Jestliže si nezvyknou na jiný denní režim, jsou bez šance na úspěch.

Aklimatizace i díky nové metodě

Asi každý expert vám řekne, že v případě špatné aklimatizace se výrazně zhorší rychlost regenerace a také bude negativně ovlivněn samotný výkon sportovce.

"Normální lidé berou aklimatizaci jako banalitu, ale ono jde o důležitou věc," varuje Větvička. 

Lékař si ještě vzpomíná na olympiádu v Salt Lake City, kdy se mnozí sportovci budili kolem čtvrté hodiny ranní a nebyli schopni dospat. A rozhodně nešlo o výjimky, právě na těchto hrách před skoro osmi lety se to stalo běžným pravidlem.

"Ačkoliv jsme nasadili hypnotika (pozn. uspávací prostředky), moc to nepomáhalo. Teď už máme lepší léky jako Biomelatonin, Circadin a Zopitin, které jsme zkoušeli dokonce osobně při předolympijských pobytech," poznamenal Větvička.

Pokud by však do sebe někdo nechtěl "ládovat" prášky, je tu ještě jedna možnost.

Nová metoda "bright light (ostré světlo), kterou začali využívat ve Skandinávii na deprese a proti sebevraždám. "Jde o ostré zářivé světlo kolem dvou tisíc luxů, které by mělo být používano dvě hodiny každý den. Oddálí spánek," vysvětlil Větvička.

Nečekaný problém u hokejistů

Olympionici ale čelí také dalšímu problému, který se jmenuje doping a antidopingoví kontroloři. 

Pokud totiž sportovec nenahlásí, kde se zrovna bude v ten a ten čas nacházet, hrozí mu zákaz činnosti. I když by byl sebevíc "čistý". Něco takového už se stalo v tenise, kdy bylo ročním distancem potrestáno belgické duo Malisse, Wickmayerová.

Čtěte více: Tenisový svět se bouří. Brání potrestané Belgičany

Například běžci na lyžích jsou na tento systém zvyklí, horší už to bude s hokejisty.

"Existuje registrační systém ADAMS (pozn. nabízí přehled o pohybu sportovců), který využívají sportovní federace i antidopingové kanceláře. Kupodivu tam není nahlášena řada českých sportovců a hlavně profesionální hokejisté," řekl Větvička.

Český olympijský výbor nyní zjišťuje, kdo v seznamech chybí a zahrne jej do speciálního registru k Vancouveru.

 

Právě se děje

Další zprávy